V pouhých 54 letech opustil nejen hudební svět, ale také svou rodinu a přátelé vynikající bubeník Slobodné Európy a dříve také kapely Tublatanka Juraj Černý. O smrti muzikanta informoval server dennikn.sk.

Kapela Slobodná Európa si v současné době užívá zimní pauzu, ale už v březnu měli začít znovu koncertovat. Do toho přišla tato smutná zpráva, kterou nikdo nečekal. Podle serveru Dennikn.sk Juraj zemřel na vnitřní krvácení. Operace bohužel přišla pozdě.

„Obrovský smútok za Tebou, Ďurko. Odpočívaj v pokoji. Bol si jedným z mála tých najbližšich ludí v mojom živote,“ napsal na Facebooku kytarista kapely Sveťo Korbeľ. K úmrtí této nezapomenutelné hvězdy se na svých profilech vyjádřili také čeští hudebníci. “Pan bubeník to byl a CD Tublatanky s ním byly nejlepší,” vyjádřil se Sváťa Šváb z kapely Totální nasazení. “Neskutečně fajn chlap, upřímnou soustrast rodině, kamarádům a kolegům muzikantům,” přidal se k vyjádření soustrasti také Honza Skleník z punkových SPS.

Když se smutnou zprávu dozvěděl Maťo Ďurinda, rozplakal se.  „Ťažko sa mi hovorí, srdce mi trieska. Dozvedel som sa to len pred chvíľou, úplne ma to vzalo. Je mi strašne smutno, mrzí ma to. Netušil som, že smrť môže prísť tak skoro, hoci som vedel, že má dlhodobé zdravotné problémy,“ pověděl pro Denník N.  „Na bicie ani necvičil, nepotreboval to, šlo mu to automaticky. Rytmy mal v krvi a do cvičenia sa tak trochu nútil, len aby mal lepšiu techniku. Niekedy cvičil len desať minút pred skúškou, aby si prebehol prechody a šlapáky. Prísť o takého skvelého človeka s takým talentom je veľká škoda,“ dodal Maťo Ďurinda.

 

Juraj “Ďuro” Černý byl slovenský bubeník, který se nejvíc proslavil se zejména jako bubeník hardrockové skupiny Tublatanka, kterou v roce 1982 založil společně s Martinem Ďurindou. Za 10 let působení s Tublatankou nahrál 7 studiových alb. V roce 1996skupinu opustil. Vedle Tublatanky hrál i ve významné slovenské punkové skupině Slobodná Európa.

Foto: FB Slobodné Európy