Teprve 26letý Trevor Powers z Boise v americkém Idahu dělá dream pop pod názvem Youth Lagoon zhruba pět let. Za tu dobu vydal tři kritiky i posluchači skvěle přijaté desky, z nichž poslední „Savage Hills Ballroom“ vyšla na konci září 2015. Na ní Trevor hudebně vyspěl a vyšvihnul se do první ligy indiepopového písničkářství.

 

Sami se o tom můžete přesvědčit v pondělí 22. února, kdy Youth Lagoon i s doprovodnou kapelou odehrají svůj premiérový a vzhledem k oznámenému konci projektu zároveň i poslední pražský koncert.

Support pozici obsadí losangelští psychedelici The Mild High Club seskupení kolem jazzově vzdělaného Alexandra Brettina, kteří letos v říjnu vydali svůj dlouhohrající debut “Timeline”. Pokud by se dnes někdo chtěl pustit do sestavování encyklopedie současných hudebních žánrů, těžko by si mohl vybrat k heslu indie pop lepší ilustrační fotografie než ty, které provázejí projekt Trevora Powerse s názvem Youth Lagoon.

Rodák z amerického severozápadu s vizáží dospívající nerda a sametově vysokým vokálem totiž ztělesňuje to nejlepší, co současná dreampopová scéna nabízí. Mimořádný talent ostatně prozrazovaly už první Trevorovy kousky, které začaly hudební blogosférou kolovat v roce 2010. Sugestivní, introspektivně zasněné skladby, které tehdejší univerzitní student komponoval v přestávkách mezi přednáškami, neunikly pozornosti velkých labelů a tehdy dvaadvacetiletého Powerse si pod svoje křídla stáhl mississippský Fat Possum.

Právě tady mu v roce 2011 vychází dlouhohrající debut The Year of Hibernation a o dva roky později pak kritikou i posluchači neméně ceněné album Wondrous Bughouse, jehož protahované shoegazeové riffy, bohaté perkuse a křehce zastřený vokál mu vynesli srovnání s Atlas Sound nebo ranými Pink Floyd. Zatím poslední deska, která pod názvem Savage Hills Ballroom vyšla loni v září (opět u Fat Possum), jasně ukázala, že talentovaný skladatel a zpěvák Trevor Powers jednoznačně patří do nejužší špičky indiepopového písničkářství.

Intenzivní výpověď člověka zasaženého smrtí blízkého přítele působí možná oproti předchozím albům o něco méně zasněným dojmem, přímočará a někdy až minimalisticky znějící hudba a křehký vokál dováděný až k ženským polohám ale ukazují hudebně i lidsky vyspělý počin, který si jde svou vlastní cestou. Na konci ledna vypustil Trevor nový klip ke skladbě Rotten Human natočený na Islandu a následně na sociálních sítích oznámil konec celého projektu.

První pražský koncert, který Youth Lagoon odehrají 22. 2. od 20:30 ve smíchovské MeetFactory, tak tedy bude zároveň i jejich labutí písní. O tom, že půjde o výjimečný zážitek, není pochyb.