Festival, který se prezentuje jako festival s názorem, byl letos věnovaný nedožitým osmdesátinám Václava Havla, který je spjatý s jeho historií.

DSCN4917Brány trutnovského Bojiště se otevřely už ve čtvrtek, kdy na hlavní scénu přilákal dav lidí nejen Jake Bugg, ale také Radek Škarohlíd v čele Hentai Corporation. Trash metalovou partičku vystřídal Visací zámek, aby v Trutnově vyhlásil válku klíšťatům. Zazněly samozřejmě sogy jako je Vlasta, Cigára nebo Prezident je buzna. Nechybělo Punkové králvoství.

Večer na hlavní scéně zakončila kapela Monkey Business. Mezitím na Undergroundové scéně dostala punkáče do varu kapela Houba. Večírek pak pokračoval do brzkých ranních hodin u piva a tvrdších nápojů.

 

DSCN4919Páteční den na hlavní scéně zahájila bohoslužba, která je s festivalem spjatá a stejně tak jako prostor a scéna věnovaná Hare Krišně. Hlavně dívky potěšila odpoledne kapela Jelen, která nezapomněla zahrát songy, které zná každý z rádií. Trutnov si tak notoval společně s mnohapočetnou kapelou. Úspěch sklidil i Jiří Schmitzer, aby ho vystřídali američtí Fear Factory. Hudební fanoušky přilákala na hlavní scénu i všem známá česká legenda Mňága a Žďorp a tečkou na závěr byla kapela Soufly. V Geronimo Wigwamu si diváky omotal kolem prstu Voxel, který s publikem umí neuvěřitelně skvěle komunikovat. Netrvalo dlouho a diváci rozdělení na pravou a levou část soupeřili, kdo z nich zatleská lépe to, co Voxel předvedl. Došlo i na louskání.

DSCN4941Voxel učil publikum také své texty a k jedné z oblíbených písní přidal i novou sloku, která si vysloužila velké ovace. Po něm patřilo pódium Tomáši Frödemu a kapele Imodium. Ti do Trutnova přivezli mnohem víc než známou Valerii. V undergroundovém stanu byl zájem o punkový Volant, kapelu Ladě neboThe Primitives Group.

 

 

 

DSCN4951Ti, kteří chtěli v sobotu stihnout na hlavní scéně Duklu Vozovnu se třemi harmonikami, si museli přivstat. Kapela začínala v jedenáct. Fanoušci se přeci jen sešli a dokonce hned od rána začali tancovat. Po polední bohoslužbě se na scénu po mnohaleté pauze dostala kapela Znouzecnost, která svoji písničkou o hasičích rozjela hromadnou rozcvičku. Diváky zklidnil Robert Křesťan, aby zanedlouho Štěpán z N.V.Ú. opět všechny rozdováděl. Sám po pódiu lítal tam a zpátky, přesně tak, jak je mu vlastní. K písničce Tři kříže přizval na pódium teprve sedmiletého Jakuba. Ten písničku odzpíval a Štěpán dal všem vědět, že právě tenhle kluk by mohl být jeho nástupcem. Malému punkáčovi pak všichni uznale podávali ruce. K poslednímu songu pak Štěpán pozval k mikrofonu svoji kamarádku, která je husitskou farářkou. Další důkaz toho, že v Trutnově není nic nemožné. Největší úspěch dne však nepatřil žádné rockové, punkové nebo snad metalové partičce. Ten zaznamenal Orchestr Václava Hybše s operním zpěvákem Alešem Procházkou nebo legendárními songy ze Semaforu, které přišel zazpívat Karel Štědrý. Diváci pak zůstali a společně se Stromboli nostalgicky vzpomínali na doby dávno minulé. Přítomné nakonec roztančila ska kapela Sto zvířat.

DSCN5019Na vedlejší scéně zahrála Horňácká Muzika Petra Mičky, aby po nich sklidili úspěch Rózinky. Jde o partu malých holek, které už svoji premiéru na festivale měli za sebou. V loňském roce sklidili úspěch nejen s připraveným repertoárem vtipných a chytlavých písní, ale také s nepřipraveným songem Zelí, který si většina přítomných pamatovala celý rok a letos ho vyžadovala znovu. Tehdy šlo jen o pár rýmů, které děvčata složila cestou na festival, letos byla píseň dovedená k dokonalosti a publikum si ji opět vyžádalo rovnou dvakrát. Před holkama je třeba smeknout klobouk. Málo které z nich je “náct” a už mají na kontě desku a na jaře chystají další. O Rózinkách z Kozojídek, které jsou miláčky trutnovského publika jistě ještě uslyšíme.

Porno Para Ricardo přijeli na festival až z Kuby. I tato kapely zaplnila stan, stejně jako punková legenda SPS. Také se Zdeňkem Růžičkou si na pódiu zazpíval malý Jakub. Tentokrát rovnou dva songy – Mámu a závěrečnou Ruskou. Po koncertě už Jakubovi lidé nepodávali jen ruce, ale dvojice milovníků punku se s ním dokonce fotografovala. Mládí vpřed!

V Undergroundovém stanu bavili Bluesberry, Oldřich Janota nebo Kadé Chim. Stan byl narvaný k prasknutí a mnoho diváků stálo venku, když se na pódiu objevil Oldřich Kaiser s Dášou Vokatou. Zejména starší část publika pak ocenila koncert kapely Garage.

DSCN5050Poslední den trutnovského festivalu smáčel déšť. Kapela Totální nasazení se tedy krátce po půljedenácté musela smířit jen s hrstkou nejvěrnějších fanoušků, kterým déšť nevadil. Ne zcela zaplněný plac však možná zapříčinila i brzká hodina koncertu, kdy po několikadenní párty zkrátka někteří nestihli vstát a ignorovali nastavené budíky. Během koncertu se však příznivci trousili a tančili mezi kapkami deště. Po každodenní bohoslužbě ještě za deště zahrála kapela UDG, kterou vystřídal Bořek s partičkou E!E. Řízný punk a notoricky známé skladby byly přivítané s nadšením. Tak jako pokaždé byl zájem o Jaroslava Uhlíře, jehož písničky vrací všechny do dětských let.

Jaroslav Uhlíř tentokrát zahrál narozeninovou píseň Markovi, který stál hodně daleko, ale neváhal se dostavit až k pódiu, aby odpověděl na několik otázek. Všichni tak vědí, že Marek rád pije Absinta, a že si svoji narozeninovou píseničku užil. Mezitím se jiní bavili klouzáním po stráni směrem k hlavní stage. Místy nebezpečnou zábavu, kterou divaáci ocenili ovacemi zastavili security. Hudba Praha a Michal Ambrož sice hrál několik méně známých songů, nezapomněl však na Jasnou Páku a jejich nejznámější skladby. Nechyběly Špinavý záda, Máma, táta ani Růžový brejle. Písničku Pal vodsud hajzle uvedl Michal Ambrož slovy, že s komunisty se nemluví, ať si říká kdo chce, co chce. Narážel tak na kauzu kolem rozhovoru organizátora Martina Věcheta a Milouše Jakeše. Skunk Anansie pak diváky připravila na hlavní hvězdu večera a celého festivalu Parov Stelar.

DSCN5067Na vedlejší scéně v neděli bodovali Poletíme? nebo Ivan Hlas či slovenští The Paranoid. Zprvu vyprázdněný stan čekal na The Fialky, aby se postupně zaplnil příznivci kapely, kteří dokázali vytvořit skvělou atmosféru počernickým chlapcům. Po prvních tónech se všichni přítomní minimálně pohupovali v kolenou. Ke konci koncertu, který měl od začátku do konce neuvěřitelnou energii, přišla na řadu wall of the death, která odstartovala ještě větší pogo. Zpěvák měl důvěru ve fanoušky pod pódiem a na úplný závěr se nechal unášet v moři lidských rukou a hlav. Scénu uzavíral Vladimír 518.

 

 

DSCN5046Undeground začal poslední den festivalu autorským čtením Jáchyma Topola, po kterém následovala debata. Pavla  Dobeše přivítalo mládí v prvních řadách. Příjemnou atmosféru koncertu si nechtěl nechat nikdo jen tak vzít a tak Pavel Dobeš mohl přidat jednu písničku. Ani poté se příjemně naladenému a usměvavému publiku nechtělo pryč. To už měl na scénu přijít Záviš. Jeho mnohdy sprosté texty mají své velké publikum vždy a všude a pochopitelně ani tentokrát tomu nebylo jinak. Na scéně vystoupila například ještě Marta a Rasputin, Karpatské Chrbáty nebo Status Praesents. Na závěr pak vystoupila kapela Švihadlo.

Letošní ročník si vysloužil nechtěnou reklamu díky údajnému bratříčkování s komunisty. Z toho důvodu na festivalu chyběli Plastici. Organizátoři se nakonec dohodli, že vzhledem k mediálnímu humbuku okolo této aféry nevystoupí ani David Koller. Původně avizovaný Richard Muller nevystoupil z osobních důvodů. Dárkem totiž dostal pobyt v době, kdy měl vystoupovat v Trutnově. Diváci se ho tak možná dočkají za rok.

DSCN5087

DSCN5033

DSCN5021

DSCN4920

DSCN4975