TrutnOFF BrnoON oznamuje další kapely. Nad brněnskou Střelnicí zazní syrový rock, underground, punk, cimbálovka ale i hit „Brno je zlatá loď“. Vedle kultovních Sisters of Mercy nebo The Subways na festivalu vystoupí také britští rockeři Reef, funkoví Monkey Business, ale i legendární Ivan Mládek či bluegrassový král Robert Křesťan s Druhou trávou. Jožin z bažin vyleze třetí srpnový víkend ze Sluneční řeky, a na Střelnici se tak ozve nejen rock ‘n’ roll, underground a rockově elektronická temnota, ale i legrace a písničky, které mnozí znají od dětství.

Sisters of Mercy, Reef, Aneta Langerová ale i Banjo Band Ivana Mládka

Neobvyklý program zahrnující přes padesát kapel všech žánrů i letos přinese již čtyřdenní festival, který se uskuteční tradičně od 18. do 21. srpna. Nejstarší přehlídka svého druhu se po přestěhování z podkrkonošského Trutnova již potřetí odehraje v Brně „Na Střelnici“ a je věnována míru a svobodě Ukrajiny. Pořadatelé letos, v době, kdy pandemii vystřídala válka na východě Evropy, vsadili na osvědčené zahraniční kapely a managery, s nimiž mají letité zkušenosti a je záruka, že vše dopadne, jak má. 

Banjo Band Ivana Mládka

Organizátoři vedle britských Reef a Banjo Bandu Ivana Mládka čerstvě oznamují například funkový ansábl Monkey Business Romana Holého a Matěje Rupperta, krále českého bluegrassu Roberta Křesťana s Druhou trávou nebo Horňáckou cimbálovku Petra Mičky. Dalšími kapelami jsou například brněnská punkovo alternativní Mucha, tvrdé Kurtizány z 25. Avenue, legendami opředená kapela pražského undergroundu Garage s Tony Ducháčkem či neotřelý punkový písničkář Záviš a řada dalších. Ti všichni vystoupí vedle již dříve oznámených Sisters Of Mercy, The Subways nebo Anety Langerové, Hudby Praha, Michala Prokopa s Framus Five, slovenské punkové legendy Davová psychóza, alternativních Vložte kočku, Povodí Ohře či mladé rapperské kapely Mutanti hledaj východisko. 

Z Reef nám plandaly kalhoty

„Když u nás Reef hráli v roce 1998 poprvé a přijeli jako hvězdy ze staré dobré Anglie, vzpomínám, jak mě z jejich zvuku plandaly plátěné kalhoty, s kterými jsem se tehdy zrovna vrátil z Indie. Byla to silná energie. Od té doby kapela „zhuňáčovatěla“ a jejich hudba je ještě syrovější. V těchto dnech obráží na tour britský ostrov a jejich čerstvě vydaná deska je v žebříčcích na osmém místě. Máme je rádi,“ uvádí k tomu zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet. 

Reef 2022

Původní členy Reef Garyho Stringera a Jacka Bessanta doplňují zkušení harcovníci Jesse Wood, který je synem Ronnie Wooda z Rolling Stones, a bubeník Luke Bullen, jenž hrál například v kapelách zpěváka Bryana Ferryho nebo Joe Strummera z punkových The Clash.  Na jejich novém albu Shoot Me Your Ace s nimi navíc hostuje i kytarista Andy Taylor z populárních Duran Duran, který je rovněž producentem a spoluautorem desky. To, jestli dojedou i s hostujícím Andym na Trutnoffský festival v Brně, bude překvapením dokonce pro samotné organizátory.

Reef s Andy Taylorem – ex Duran Duran, natočili novou desku během dvou dnů…

Ivan Mládek se po letech vrací…

Dalším mimořádným vystoupením bude bezesporu Ivan Mládek, který v roce 1995 přijel poprvé na festival jako pozapomenutá hvězda a odjížděl jako znovuzrozený. Trutnoff byl první, který jej na takový festival pozval a zapříčinil následnou Mládkománii.

 

„K tomu snad není potřeba nic dodávat. Kdo byl poprvé u toho, jistě nezapomněl. Když jsme o tom tehdy začali mluvit, mnozí si ťukali na čelo, že jsme se zbláznili, jiní nechápavě krčili rameny a další říkali proč ne, skvělý nápad. Říkali jsme si, že ty písně zná od dětství téměř každý. Z rádia i  různých socialistických estrád,  jen si to přiznat. Mezi vlnou pokleslého popu se sice vymykaly jako z jiného světa, otázkou však bylo, jestli si na ně budou chtít mnozí vzpomenout. Pointu dnes víme. A letos nás napadlo, že bychom mohli dát Ivanovi, návštěvníkům i sobě k jeho osmdesátinám malý dárek a pozvat jej opět k našim wigwamům, kde začala v roce 1995 jeho festivalová kariéra,“ říkají s úsměvem pořadatelé.

 

Vystoupení Banjo Bandu Ivana Mládka v roce 1995 se vedle koncertů Waldemara Matušky, Evy Pilarové, Jiřího Suchého, Marty Kubišové nebo Winnetoua – Pierra Briceho či hollywoodského herce Elijah Wooda coby Hobbita, stala společně s dalšími festivalovými legendami. Nezapomenutelné  je i dvacetiminutové představení komika Felixe Holzmanna, který vystoupil v roce 1997 na stejném pódiu jen pár hodin po americké kapele Faith No More. 

 

„Když tehdy pozapomenutý Ivan Mládek přijel, nikdo nevěděl, jak to dopadne.  Po příjezdu se začal v zákulisí strojit do texasek. Jak jsem to viděl, šel jsem rychle k němu a prosil jej, ať to nedělá. Ať si vezme své kostkované sáčko s motýlkem a texasky nechá v autě. Celý zesinalý se tehdy na mě dlouze podíval a jen řekl: „Vážně?“. A nejistou chůzí šel na pódium. Za pár minut se svým banjem málem zboural celý areál a stal se hvězdou festivalu s undergroundovými kořeny,“ vzpomíná zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet.

 

Jeho slova potvrzuje i Ivan Mládek, který po svém druhém návratu na horkou půdu indiánského ležení s neotřelou dramaturgií plnou zvratů řekl za scénou, svlékaje své stylové sako, novináři Vladimíru Vlasákovi: „Od roku 1995, kdy jsme zde vystoupili poprvé, objíždíme i rockové festivaly. Nedávno jsme byli v Trenčíně, kde mají podobnou přehlídku, jako je ta trutnovská.“ (MfDnes 21. srpna 2000)

Robert Křesťan a Druhá Tráva, TrutnOFF BrnoON 2020

Věnování a vstupenky

Pořadatelé TrutnOFF BrnoON Festivalu podobně jako vloni poskytli postiženým tornádem na Moravě lístky zdarma, i letos nabízejí uprchlíkům před ruskou okupací bezplatný vstup či vstupenky za zvýhodněných podmínek. „Je to jedna z několika mála věcí, které lze udělat. Náš festival se řadu let tradičně uskutečňuje okolo 21. srpna, kdy naši zemi okupovali stejná vojska, která nyní útočí na Ukrajinu, kde již však jde o regulérní válku se zvěrstvy, která by asi málokdo v tomto století a v Evropě očekával,“ říká Eva Lipová Navrátilová.

 

Festival v minulém roce podpořila i kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a podporu festivalu vyjádřila rovněž bývalá první dáma Dagmar Havlová.

 

Nejlevnější vstupenky lze nyní objednávat na webových stránkách festivalu za cenu 1500 Kč do 20. května, pak se jejich cena zvyšuje na 1600 Kč. První edice vstupenek je již vyprodána. Pořadatelé tradičně zachovávají i trutnoffskou tradici, kdy je při objednání devíti vstupenek desátá zdarma. Stanování a parkování je v místě „mezi stromy a dobrými travami“ bezplatné. 

TrutnOFF BrnoON Open Air Festival 2021 

Geronimo Tribe

Eva „Lipová“ Navrátilová – organizátorka festivalu

Marta „Indiánka“ Věchetová Vrbová – organizátorka festivalu

Martin „Geronimo“ Věchet – zakladatel festivalu