Festival TrutnOFF, přestěhovaný před třemi lety z podkrkonošského Trutnova do lesoparku bývalé vojenské střelnice u Sluneční řeky v Brně, který se odehraje v tradičním termínu 18. – 21. 8., přidává další den, ale i etno a reggae. Již dříve ohlášená jména Sisters Of Mercy, Reef, The Subways, Aneta Langerová či Banjo Band Ivana Mládka doplní britsko indičtí bubeníci The Dhol Foundation a potomek krále reggae Julian Marley. Tuzemskou nabídku rozšíří Buty, Cocotte Minute, Hrubá Hudba nebo Vilém Čok. Festival přidává čtvrtek a stává se čtyřdenním. Letos je věnován míru a svobodě Ukrajiny.

 

The Dhol Foundation posilněni o DJ

The Dhol Foundation jsou návštěvníkům nejstaršího festivalu svého druhu u nás dostatečně známy. Jejich bubny dhol již několikrát fanoušky roztančily natolik, že zaplnili pódium a ještě dlouho je z něho nechtěli pustit. Jeden rok si kapela na trutnoffský festival dokonce přivezla filmový štáb, který zde natočil živý záznam a použil do filmu o kapele. The Dhol Foundation budou letos posilněni o DJ, etno se tak propojí s elektronikou. „Jsou to naši miláčci. Stejně jako Reef nebo oblíbení The Subways. Johnny Kalsi je šaman, který patří do našeho kmene a se svým bubenickým společenstvím The Dhol Foundation vždy dokázal rozvibrovat naše ležení, až se prach vířil, mokasíny tančily a dým se vznášel nad hlavami našeho ležení. Lidé je nechtěli pustit z pódia a po jejich vystoupení se ještě bubnovalo dlouho do noci. Kdo pamatuje, jistě nezapomene,“ říká k tomu zakladatel přehlídky Martin Geronimo Věchet. 

The Dhol Foundation, TrutnOFF 2008

The Dhol Foundation budou celý festival společně s Monkey Business zahajovat již ve čtvrtek, o který bude festival v Brně delší. „Třeba dojde opět i na spontánní propojení, jak se tomu již jednou stalo, kdy s šamany Matěj Ruppert z Monkey Business  zazpíval, jako kdyby k sobě odjakživa patřili,“ doplňují pořadatelé. 

The Dhol Foundation, TrutnOFF 2008

The Dhol Foundation festival otevřou, Julian Marley jej uzavře. V Brně vystoupí poprvé

The Dhol Foundation DJ set a Monkey Bussines festival ve čtvrtek otevřou a v neděli jej v rytmu reggae uzavře jeden z největší rastamanů Julian Marley. The Dhol Foundation i Julian budou v Brně vystupovat poprvé. „Mezi stromy a dobrými travami vše začne ve čtvrtek šamanskými bubeníky a vyvrcholí v roztančeném duchu rytmy jamajského reggae, kdy se prach bude vířit, dubová alej pohupovat jak palmy na pobřeží Karibiku a dým vznášet nad celou Střelnicí. Nakonec se rozloučíme s poděkováním za čtyři dny souznění a přátelství s myšlenkami na Ukrajinu a přáním – dejme šanci míru a nechť mír zůstává na této planetě,“ uzavírají pořadatelé.

Who is Julian Marley

Syn slavného krále reggae Boba, Julian Marley, se od malička zajímal o hudbu. Dětství v Londýně strávil obklopený hudbou. Obě jeho babičky zpívaly v kostele, v Londýně také neustále potkával pouliční muzikanty. Hudba ho přitahovala. Jeho matka sice nebyla muzikální, ale hudbu milovala a poslouchala ji ze starých vinylů.  Již v pěti letech nahrál první demo snímek a v roce 1996 vydal své první album, se kterým následně objel světové turné. Za druhé album Awake  z roku 2009 byl nominován na cenu Grammy. Občas vystupuje i s The Wailers a je součástí rodinného uskupení The Marley Family. Julian Marley, který se dotýká kořenů reggae v jeho ryzí podobě, přijede na festival TrutnOFF BrnoON i s kapelou The Uprising. Jeho video Lemme Go z roku 2015 má shlédnutí přes třiatřicet milonů. Julianův poslední single The Tide is High je cover klasického reggae songu od jamajského skladatele a zpěváka Johna Holta.

Julian Marley 2022

Zpomalme, uberme plyn

Julian svou hudbou a názory také upozorňuje na to, jak se svět od osmdesátých let změnil. „Tehdy bylo vše pomalejší, na něco z toho bychom si měli znovu vzpomenout,“ přeje si. „Tempo je teď rychlejší, svět běží na rychlém tracku a neříká – hej, zpomal, využij každou chvíli a udělej něco pozitivního se svým životem. Udělej něco konstruktivního, využij ten čas správně,“ to je vzkaz současných písní Juliana Marleyho.

Julian Marley

Buty, Cocotte Minute, Vilém Čok, ale i poezie a přednášky

Mezi padesátkou již ohlášených  jmen jsou Sisters of Mercy, Reef, které si na své současné turné přizvali i Rolling Stones, The Subways, Hudba Praha, Michal Prokop s Framus Five, Kurtizány z 25. Avenue, Povodí Ohře, Flamengo, Vložte kočku, Robert Křesťan nebo Aneta Langerová či Banjo Band Ivana Mládka. Charakteristicky nezaměnitelnou trutnoffskou žánrovou všehochuť doplní mladá divoká kapela z Anglie China Shop Bull, moravská legenda Buty, festival přitvrdí crossoveroví Cocotte Minute, punkoví !V.V.Ú.Vilém Čok se svými Bypass, syrově bluesová  kapela ZVA  12-28 Band ze Slovenska či hamonikářka a divadelnice Sylvie Krobová. Nebude scházet ani folklór v podobě Horňácké Muziky Petra Mičky či ve spojení s částí kapely Lesní zvěř, nu-jazzem a dalšími žánry v kapele Hrubá Hudba. Festival doprovodí rovněž pásma přednášek či poezie. Objeví se zde publicistka a rockerka Eva Turnová či mladí básnici z okruhu Slam Poetry pod taktovkou básníka a novináře Karla Škrabala. 

Johnny Kalsi, TrutnOFF 2005

Lístky si lze objednávat nyní za nejnižší cenu 1600 Kč na webových stránkách festivalu a v síti Ticketportal, o prázdninách se pak jejich cena zvedne na 1700 Kč. Při objednání devíti vstupenek je tradičně desátá zdarma.