Době navzdory a s návratem ke kořenům, naše setkání bude,“ hlásí do ustupující covidové mlhy pořadatelé od loňska přesunutého známého a legendárního festival TrutnOFF BrnoON, který adoptovalo naše druhé největší město. Uskuteční se opět v tradičním termínu 20. – 22. srpna na stejném místě jako loni, mezi stromy a dobrými travami u „Sun River“ v areálu Na Střelnici v Brně – Pisárkách. Stejně jako v roce 2020, kdy byl TrutnOFF BrnoON Open Air s více než padesáti účinkujícími jedním z největších festivalů prvního covidového léta, i letos v srpnu rozezvučí břehy Sluneční řeky Svratky několik desítek hudebních skupin. Ztiší jej ale i přednášky, meditace či open air bohoslužby. Kapacita bude omezena podle aktuálních vládních restrikcí. Jako první čtyřlístek pořadatelé oznamují punkový Visací zámek, undergroundovou legendu Plastic People of the Universe, alternativní Dunaj a elektronicky roztančenou slovenskou kapelu Puding paní Elvisovej.

TrutnOFF BrnoON 2020, Visací zámek

„Věříme, že se naši kmenoví spiklenci i nově příchozí opět po dlouhém lockdownu zvednou z domácího bezpečí a se zdviženou hlavou namíří své mokasíny pod stromy ke Sluneční řece a rozhodnou se jít zase tančit s vlky na živou produkci. Moment setkání totiž žádné on-line koncerty nemůžou nahradit. Naopak, jsou hrobem pro živou kulturu,“ říkají pořadatelé TrutnOFF BrnoON Festivalu, jehož první ročníky před sedmatřiceti lety rozprášila Státní bezpečnost.

Kapely různorodých žánrů, výjimečná setkání, debaty, meditace, přednášky nebo open air bohoslužby a magická pospolitost, to jsou charakteristické rysy nejstaršího tuzemského festivalu svého druhu u nás. A jak loňský rok ukázal, zasvěceným známá atmosféra je přenositelná. Ať je pod horami na Bojišti nebo Na Střelnici v Brně.

„Často tu vedle sebe vystupují tak různí muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte,“ řekl již před časem o různorodé trutnoffské dramaturgii náčelník Václav Havel. „Jeho hosté sem přece nejezdí jen proto, aby viděli a slyšeli různé zpěváky a kapely, ale i proto, aby se viděli navzájem,“ oceňoval rovněž jeho specifickou atmosféru, kterou měl rád.

Nucený odchod, ale zároveň i symbolický návrat ke kořenům. Tak by se také dal charakterizovat loňský „comeback“ legendárního festivalu, který v předchozích letech navštěvovaly takové kapely jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Motörhead, Parov Stelar, Prodigy nebo třeba Waldemar Matuška, Eva Pilarová či Winnetou Pierre Brice a hoolywodský herec Elijah Wood alias Hobbit. Nejen hudební přehlídku, přezdívanou „fótr všech festivalů” či „Woodstock“ se totiž na novém místě v Brně podařilo uskutečnit i v loňském srpnu. A to i přes všechna často chaotická a rychle se měnící pandemická opatření.

Festival, kde se bezkonfliktně potkává tvrdý rock s cimbálovkou a různorodé duchovní proudy a politické názory, po 37 letech v podkrkonošském Trutnově zakořenil vloni v Brně, díky vstřícnosti tamního magistrátu. „Podobnou vstřícnost jsme za celou historii pod horami v Trutnově nepoznali. Je to nesrovnatelné. Nebe a dudy,“ uvádějí pořadatelé.

Vstupenky nyní v nejnižší ceně 1 300 kožek/korun lze zakoupit na webových stránkách festivalu www.trutnoffbrnoonfestival.cz. I letos tradičně platí, že při objednání 9 vstupenek se dostává desátá zdarma.

Wakan-Tanka!