Málokterá kapela se dožije čtyř křížků. Kapele Telegraf, která je úzce spjatá se středočeským městem Pečky, se to podařilo. Petr Bašus táhne tu starou káru pořád dál. A lidem se pořád stejně líbí. Rok oslav pojala kapela velkolepě. 

Už od minulého roku společně s fotografem, reportérem a znalcem nejen rockové muziky Zdeňkem Hejdukem pracovala kapela na knize, která mapuje celých těch dlouhých čtyřicet let. První část knihy je psaná formou rozhovoru, kdy se Zdeněk ptá a Petr Bašus vzpomíná a odpovídá. Díky jeho smyslu pro vyprávění je knížka fakt čtivá a nejde se od ní jen tak odpoutat. A jestli jste aspoň nějaký ten rok s Telegrafem prožili, je dost možné, že se v knize i najdete. 

Druhá část je věnovaná členům, bývalým členům, přátelům kapely, fotografům a novinářům. Ti všichni se mohli k legendě rocku na Kolínsku vyjádřit. Nechybí ani fotografie, mnohdy historické. Celá kniha je sympaticky provedená v černobílé variantě.

Ke kapele však patří hlavně koncerty. A těch Telegraf na oslavy připravil nespočet. Výročí oslavila tahle banda už například v kolínském Městském společenském domě, kde došlo také k prvnímu křtu knihy.

Hlavní oslavy se však konaly v rámci pečecké akce Jede, jede mašinka. V rámci hudebního programu zahrála například kapela Alkehol, gratulovat Telegrafu přišla také Purple Mania nebo spřátelený Roxor. Dorazit měl také Aleš Brichta, kterému však koncertování nakonec nedovolili zdravotní potíže. Hlavní slovo měl ale právě Telegraf. 

Před samotným koncertem zahrála ještě Cimbálová muzika Žandár, kterou pozval právě Bašus. On a klávesák Szita si s cimbálovkou zazpíval písničku Legenda. 

Pak už se přestavělo pódium a sedmisethlavý dav už se těšil na hity jako Karin, Křídla andělů nebo Karneval. Vzhledem k výjimečnosti koncertu se na pódiu vystřídali i bývalí členové kapely. Zazpívali Ondra Marek i Jiří Lacina, na scéně se objevili i bývalí kytaristé nebo bubeníci. “Kdyby mi někdo v době, kdy jsem písničku skládal řekl, že ji budu hrát za dvacet let, tak bych se mu vysmál,” přiznal mimo jiné Ondra Marek.

Zazněla i písnička Padaly hvězdy, kterou Petr Bašus věnoval čtyřem členům, kteří už hrají v nebeských barech. Oblíbená Nezapomeň pak zněla všem bývalým láskám. Po osmnácti songách, kdy kapela připomněla i dlouho zapomenutý Kouzelníkův klobouk došlo na křest knihy. 

Slovo dostal Zdeněk Hejduk i pořadatel festivalu Tomáš Kučera. “Už vidím, jak to vypadá, když hrajete na domácí scéně,” poznamenal Hejduk, Kučera neplýtval slovy a poděkoval fanouškům, že přišli. Pak kapela dohrála ještě další hity a Pečky snad ani v sobotu nešly spát. Večírek se ze všech stran vydařil. 

Jen možná jedna výtka směrem k pořadatelům. Fronty na pivo byli až přespříliš dlouhé, otrávení fanoušci si pak bez studu nosili pivo odjinud. A to je škoda. Ale chybami se člověk učí a příště budou pořadatelé moudřejší. 

Pokud jste z nějakého důvodu nestihli koncert, nezoufejte. Bašus a spol zahrají společně s kapelou Avalon v sousedním Dobřichově už 10. června. Hostů už možná nebude tolik, ale o nesmrtelné hity nepřijdete.