Když se řekne leden 1990, co se vám vybaví?

Byl to nový začátek. Otevřel se pro nás nový svět a my si mohli najednou vybrat. Ale protože tuto otázku pokládáte také ve spojení s amnestiemi i 30 lety svobody, rád bych dodal, že to všechno nemusí být až tak samozřejmé. Važme si toho, co máme. Je to důležité.  

 

Co jste tou dobou dělal?

Vydával jsem desky a koncertoval. Víte, já jsem nikdy nebyl revolucionář. Nikdy jsem nebyl nějak zvlášť průbojný a nikdy jsem nestál v prvních řadách. Ale je jasné, že jsem vnímal, co se kolem mne děje. Album, které jsem v té době vydal se skupinou Banket, se jmenovalo Druhá doba?! a reflektovalo období a události, jež se děly kolem nás, tedy konec komunismu a začátek raného kapitalismu.

 

Jak vůbec došlo ke vzniku coveru Pasážová revolta Karla Kryla? Jak jste se dali dohromady s Davidem Kollerem a Viky Olejárovou a proč zrovna tato píseň a ne jiná?

Všechno vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentů filmu Amnestie. Přišel za námi rovnou s tím, že by rád udělal právě tuto konkrétní písničku symfonicky a že chce do ní zakomponovat tóny Smetanovy Vltavy a Vyšehradu. Když vyslovil toto spojení, vůbec jsem neváhal. Bylo mi jasné, že právě u tohoto chci a musím být. Přivedl Viki Olejárovou, o které jsem vůbec nevěděl, že zpívá Kryla, a Davida Kollera. Šlo to skvěle, David byl fantastický – ostatně jako vždy . Byla to rychlá, příjemná a doufám, že i užitečná práce!

 

Jaké byly vaše pocity při nahrávání?

Zvláštní. Protože nejdřív jsme točili klip a až pak jsme nahrávali píseň. Nejprve celou písničku nazpívala Viki Olejárová. Pak jsme s Davidem na její písničku vlastně dělali playback. Po dotočení filmu jsme každý finálně natočili svůj part. Takže vlastně takový obrácený postup. 

 

Má pro vás osobně Pasážová revolta Karla Kryla z roku 1969 nějaké poselství pro dnešní dobu?

Určitě ano! Je mimořádně aktuální! Stejně jako skladba, kterou jsme nyní dokončili s Ondřejem Soukupem, a měla by být na soundtracku k filmu Amnestie. Jde o Shakespearův sonet, 400 let starý text, mimořádně aktuální. Mistr Shakespeare napsal něco, co vlastně – bohužel – bude poplatné ještě velmi dlouho po mnoho generací.

 

Pozvánka do kina na film Amnestie

Bez toho, abych viděl finální verzi filmu, tato témata, která jsou někdy mezi dobou komunismu a kapitalismu, něco mezi svobodou a nesvobodou, jsou velmi důležitá. Myslím, že každý by měl tento snímek vidět, aby si mohl udělat svůj vlastní názor. Možná, že to co náš film ukazuje, nebylo v tu dobu úplně nejšťastnější řešení, ale možná, že ano… ale na to by si člověk měl udělat svůj vlastní úsudek. A proto je důležité se na film Amnestie jít podívat do kina.

 

Foto: Michal Strašák