V pátek přišel hudební svět o dalšího skvělého muzikanta. Už jen v nebeských barech zahraje na housle František Kacafírek, houslista kapely Tři Sestry. Tam nahoře v hudebním nebi se postaví po boku Hadra, Nikotýna, Sahuly nebo Indiána. Spolu s nimi bude popíjet a hrát. Nám už bohužel nikdy nezahraje. Jeho svíčka dohořela a tak nám tenhle showman už nikdy nevykouzlí úsměv na rtech tím, že se postaví na pódium. Paganini českého punku odešel v šedesáti letech po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční 4. listopadu ve 12.00 hodin ve strašnickém krematoriu.

Káca, Kacafírer nebo prostě František Kacafírek je známý jako houslista Třech Sester. V devadesátých letech byl stálým hostem od roku 2007 pak stálým členem této kapely. Jde také o legendární postavu tuzemské country, hrál například s kapelou Zelenáči.

 

Jak začal Káca hrát se Sestrama?

“A protože Hitparáda byla podnikem televizním, vznikla potřeba natočit štice soutěže nějaké pohyblivé obrázky. Volba padla logicky na Život je takovej, a protože natáčení videoklipů bylo v ČSFR stále ještě v plenkách, zbudovala se v televizním studiu vcelku důvěryhodně vyhlížející hospoda a mohlo se točit. “Paní produkční přinesla dvě basy piva. Říkala: , Pánové, to je zkouška. Asistenti, seberte jim ty piva, aby nám vydželi.´ Tak ji říkám: , Tak se dojde pro nový, ne?´a ono na to: Ne, ne, my z toho nebudeme dělat hospodu.´ Nakonec jsme se u toho mírně zlili , protože jsme ji ještě ukecali na nějaké basy. Klip to není, Adam Rezek do nastřílel za třičtvrtě hodiny,” popsal výrobu pohyblivého obrázku Magor. V průběhu natáčení přešlapovali v zákulisí Noví Zelenáči, kteří měli nastoupit na plac vzápětí a písně o chlastu vystřídat písněmi o kovbojích a koních. Setkání dvou odlišných světů mělo pro Sestry velmi pozitivní dopad: na pódiu se vzápětí začala objevovat country sekce vypůjčená z řad Hoffmanových pistolníků – houslista František Kacafírek a bendžista Jiří Spurný (mimo jiné Magorův nadřízený v Technoexportu, kde inženýr pomáhal budovat kapitalismus) -, která dodala branickému kolovratu větší šmrnc a barevnost. Druhý zmíněný občas hostuje na některých významných koncertech a s některými Sestrami jej pojí záliba v jachtingu. A Kacafírek, Paganini českého punku, se postupem času stal nedílnou součástí pódiové menažerie.”

(citováno z knihy Tři Sestry 25 let ve 25 obrazech; Radek Diestler a Tři Sestry)