O tom, že Štěpán se loučí s kapelou NVÚ, kterou založil s Pafkou v roce 1987-88, se mluví už dlouho. Nyní však kapela dala na sociální sítě vyjádření, které trochu rozbouřilo vody “stojatého” českého punku. Každý má na situaci vlastní názor. Spousta fanoušků se vyjádřila. Někteří emotivněji, jiní rozumněji. Asi nikdo z nás nevidí to toho, zda se mezi členy kapely něco odehrálo nebo nikoli. A i pohled na stejnou situaci může mít každý odlišný. Každopádně je to jen a jen jejich věc. Pojďme si teď raději připomenout okamžiky, které dělají N.V.Ú. skvělou punkovou legendou. 

Jak to vzniklo? 

Jak již bylo řečeno, kapela hraje pod názvem N.V.Ú. od roku 1987-88, kdy zanikla kapela Adaptér, ze které zbyl  Štěpán a Pafka. Změnili název a přitvrdili. Jak vznikl název asi všichni víte. Štěpán v knize o N.V.Ú . Vzpomíná na to, že po několika různých variantách dospěli k názvu Židova strouha. Název se jim líbil, inspirovat se nechali potokem v Bechyni. Ale pořád šlo jen o pracovní, neoficiální název. Ten konečný přišel až později. Manželka tehdejšího bubeníka Roberta Molína totiž měla židovské kořeny a tak se ji ten název pochopitelně nelíbil. Tehdy na ni tlačili, že název nikoho neuráží a není rasistickej. A ona prohlásila: “To ne, to ne, to v žádným případě, to prostě NEPŘICHÁZÍ V ÚVAHU!” Kluci prý ihned věděli, že to je přesně ono a název byl na světě. Takřka ihned se rozhodli používat zkratku názvu, a to nejen kvůli pijatikám a špatné artikulaci, ale taky proto, že tehdy zkratky prostě frčely. 

První sestava a jak je to dnes?

Úplně na počátku Štěpán zpíval a hrál na saxofon. Pafka se chopil kytary, za bicíma seděl Robert Molín. Na klávesy hrála Renáta – Paragánka, která i trochu zpívala a role basáka se ujal Pavel Snopy Ernst. Dnes se Štěpán drží striktně mikrofonu a k jeho vystoupení neodmyslitelně patří show. Pafka zůstal věrný své kytaře a sekunduje mu Marvin. Za bicíma sedí posledních pár let mladá krev v podání Davida Smetany a na basu hraje Martin Sedlák. 

Diskografie kapely

První demo kapely vyšlo už v roce 1988 a kluci ho nazvali Že je magor. O dva roky později vyšlo demo Obchází mě dokola a následovalo Tak jsme došli… z roku 1991. O tři roky později přišla deska 14 dní. Od té doby vyšlo dalších deset alb s tím, že předposlední album kapela natočila v roce 2009. Pak se na dlouhé roky stran nových věcí odmlčela. Poslední deska kapely vyšla v roce 2019 a jmenuje se Za všechno se platí. Zajímavostí jistě je, že je to první deska, kterou kapela vydala i na vinylu. Stran řadovek vydala kapela celkem sedm alb. 

Konec nepřichází v úvahu

Ačkoli změna na postu zpěváka je vždycky nejbolestnější, kapela rozhodně nekončí. Od nového roku se tak můžeme těšit na novou epizodu NVÚ a stejně tak na novou kapelu !VVÚ, kterou oznámil Štěpán. Nesuďme ani jednu stranu a počkejme si na to, co přijde. Jen mi přijde trochu paradoxní, že zrovna poslední tour, které kapela jede ve staré sestavě je nazvané punkáči se neopouští….

 

Vyjádření kapely z profilu na FB: 

“Přátelé, kamarádi a milí fans,

jak jste již někteří zaznamenali, Štěpán Málek se rozhodl po více než 30 letech kapelu N.V.Ú. opustit. Snažili jsme se najít řešení, ale bohužel se to především ze strany Štěpána nepodařilo. Rozhodl se jít vlastní cestou a dle jeho slov „dělat věci jinak“. Pro celou kapelu je to samozřejmě velmi nepříjemná situace, protože jsme byli jednak postaveni před hotovou věc a jednak se Štěpán s požehnáním kapely stal během let hlásnou troubu a tváří N.V.Ú. Zatím co ostatní členové odváděli „černou práci v chodu kapely i na podiu“, Štěpán se těšil z přízně fans i medií. O to větší měl však zodpovědnost a důvěru od bývalých i současných členů kapely, kterou nyní bohužel zklamal a zneužil.

Na odchodu z kapely by nebylo až tak nic výjimečného, protože se to prostě stávalo, stává a bude se dít v životě mnoha kapel. Odejít a jít za novým projektem s novým repertoárem je asi jak říká Štěpán „legitimní“. Je nutné konstatovat, že v kapele se jak v osobní, tak ani jiné rovině nic špatného nestalo.

Bohužel co vyplavalo nyní na povrch, se ukazuje jako velký Štěpánův podraz. Již vypustil název nové kapely, který je plagiátem N.V.Ú. a stejně tak bude dle jeho slov vypadat i repertoár. Štěpán si moc dobře uvědomuje, že by měl bez skladeb N.V.Ú. pramalou šanci uspět. Sám svůj odchod obhajuje vyhořením, a že se stává revivalem sama sebe, ale výsledek je takový, že jeho nová kapela bude skutečným pokusem o revival kapely N.V.Ú., nehledě na zneužití loga kapely, což je pro N.V.Ú. nepřijatelné .

My k tomu můžeme jen říct, že kytary nezahodíme. Makáme na tom dlouhý roky a často je to vše ve vražedným tempu vzhledem k našim životům. Byla to a je velká dřina, aby tato kapela mohla dýchat a můžeme vám slíbit, že to nezabalíme a N.V.Ú. pojede dál s novým pěvcem. Co také jiného zbývá.

Věříme, že věrní a nepovrchní z Vás zůstanou a budeme mít i nadále vaši přízeň. Jak je vidět i na této malé scéně, kde ve výsledku o nic nejde, se bohužel mohou tyto věci dít. Kapela byla vždycky jako druhá rodina, ale jen do té doby než vás ego a kult osobnosti přesvědčí o své výjimečnosti a překoná zdravý rozum, jak se to stalo Štěpánovi. Podraz tohoto kalibru je neodpustitelný.

N.V.Ú. se z toho neposere a prostě uvidíme se! Ve výsledku jde o zábavu, dobrou atmosféru a další pogo mejdany, na kterých společně zase zapaříme!

Pafka, Jarda, Martin a Dejv”

A odpověď Štěpána: 

“Když už to Martin vypustil sdílím. Pitvat to nehodlám ani komentovat. Virální válku spouštět nehodlám. Jen chci dodat že s novým týmem to do Vás natlačíme s ještě větší iontenzitou než parta ze které jsem se já sám vyhodil. Takže se těšte na !V.V.Ú.”