Slánský rockový open air festival letos nebyl pouze o hudbě, ale také o solidaritě návštěvníků. Ti mohli darovat finanční obnos v jakékoli výši pro nemocného Štěpánka ze Slaného. Vzhledem ke zhoršení psychické stránky malého Štěpánka budou peníze směřovat do Centra terapie Autismu s.r.o. v Lounech. Po celou dobu festivalu mohli návštěvníci chodit ke stánku a kromě finančního obnosu si také popovídat s maminkou malého chlapce, která v sobotu večer také vystoupila na pódiu, aby všem osobně poděkovala. Později ještě na facebookovém profilu festivalu vzkázala: “Ještě jednou bych jménem Štěpánka z celého srdce poděkovala, především Sváťa Šváb, že nám umožnil postavit stánek, a hlavně Vám všem, kteří jste na stánek přišli, a zajímal Vás Štěpánkův příběh.Někteří z Vás jste se vraceli ke stánku i několikrát, s dotazy zda-li máme naději na zlepšení. Já jako maminka v to pevně doufám, neboť naděje umírá poslední. Byli jste neuvěřitelní, citlivý, dojatí… Slovy nelze vyjádřit to, co cítím já, Vaše podpora byla neskutečná, a byť jsem na pódiu vyhlašovala celkovou částku, opět ta částka neplatí…. Než jsme zabalili stánek…pořád jste chodili a přispívali a finálová částka vyšplhala na úžasných 2701. Moc děkujeme!”

Kromě pomoci Štěpánkovi mohli punkáči finančně pomoci také dvěma slečnám. “Jedna z holčiček se jmenuje Valinka a narodila se předčasně ve 32. týdnu s váhou 1400 gramů. Dneska je jí sedm let a od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. Valinka dnes pouze leze, sama nesedí. Je to však usměvavá princezna a bojovnice. Druhou bojovnicí, která bohužel neměla při narození štěstí je Viktorka. Narodila se v roce 2010 a má diagnostikovaný epileptický syndrom, těžkou psychomotorickou retardaci, hypertonii a zrakové poruchy. Přes veškerou snahu je Viky stále ležící, nemluví a nepřetáčí se. Přesto bojuje, stejně jako její rodiče. Léčba obou děvčat je finančně náročná a budeme rádi za každou pomoc,” prozradil lídr kapely Vision days, která dívky podporuje na každém svém koncertě. 

Další podporu mohli přítomní vidět přímo na pódiu. A to díky kapele SPS a orgagnizaci Avalone s projektem Pálí nás to taky. Zdeněk Růžička s celou kapelou podporuje tento projekt na prevenci a pomoc po popáleninových úrazech. “Zdeněk Růžička je startovač i motor a pomáhá nám hrozně moc. Už jen tím, že je s námi. Padl proto nápad, zajet ho překvapit na Valník do Slaného. Hlavní pořadatel, Sváťa Šváb, nám okamžitě vyšel vstříc s tím, že si nás osobně vyzvedne a dovede na backstage za SPS. Dohodnuto. Všechno klaplo na jedničku,” popisují na FB profilu Avalone. “Radost ze setkání byla zjevně na obou stranách veliká a tak můžeme hrdě a s vděčností zveřejnit další support photo kampaně “PÁLÍ! nás to taky”. Skvělí SPS (official) s popálenými hrdiny z Avalone a burácející Slánský rockový open air festival Valník No.19. Nádhera a krása, děkujeme vám všem! Mimochodem, trochu se stydíme, že nám nedocvaklo, kdo je Sváťa Šváb. Jeho legendární Totální nasazení by se našemu foťáku určitě taky neubránilo! Ale není všem dnům konec, takže zatím posíláme Sváťovi veliké díky a věříme, že jsme se neviděli naposled! Děláš naprosto skvělej fesťák! A jsi prostě borec s obr srdcem. Příští rok si Valník rozhodně nenecháme ujít!Nejenom, že Punk’s Not Dead, ale punk i pomáhá. A to svou sakra velkou silou,” zakončili. 

Kromě vší pomoci navštívil festival také vozíčkář Ondra Bělohlávek, který na koncerty a festivaly jezdí celoročně se svým tatínkem. “Byly jsme na spoustě festivalů, i multižánrových, ale punkáči jsou nejhodnější lidé,” chválil si tatínek. A Ondra si hudbu skutečně užíval. Dokonce jako pravý punkáč plul nad hlavami všech i se svým vozíkem a to na závěr setu kapely Volant. 

Hudba byla perfketní, program nabitý a festival pomáhal každým coulem. Jen jednu kaňku na něm vidí asi všichni návštěvníky. Zejména v pátek v noci se ve stanovém městečku zvesela kradlo. Zloději zřejmě nepatřili mezi návštěvníky, drzost jim však rozhodně nechyběla. Kradli ve stanech, kde lidé spali. Brali většinou jen peníze, tak je půjde jen těžko dohledat. 

K této skutečnosti se však pořadatelé postavili čelem a ihned začali přemýšlet, jak krádeže v příštím roce eliminovat. Uvažují o oploceném stanovém městečku s úschovnou a sprchami. A hned bude na festivale veseleji a klidněji.