Únor – měsíc hladu a konečně se ví, s kým se domlouvat
Po dlouhých osmnácti letech skončila ke konci roku 2016 bývalému nájemci Bojiště nájemní smlouva. „Je zvláštní, že i když to město dlouho dopředu vědělo, nic zásadního se nedělo. Za tuto dobu areál v rukou bývalého správce nepřehlédnutelně chátral, ale radnice opakovaně smlouvu různými dodatky upravovala a prodlužovala. Finance získané pronájmem areálu pro festival se do něj viditelně nevracely, a praktickými údržbáři jsme tak vlastně byli my. Pro areál jen dobře. Pokud jsme chtěli festival na Bojišti uskutečnit, nic jiného nezbývalo,“ uvádějí pořadatelé nejstaršího festivalu svého druhu v zemi, který se na trutnovském Bojišti pořádá od roku 1990. „Po měsících dlouhých nocích a sněhu se až nyní, v měsíci hladu, dozvídáme, že se správcovství vrátilo zpátky do rukou majitele – Města Trutnov,“ konstatují dále.
Kristova léta a 30 let – časová prodleva a připomenutí počátků na farmě a zelené louce?
„Návrat do rukou vlastníka vítáme. Víme už alespoň, s kým se případně domlouvat, ale informace přišla trochu pozdě. Času je málo. Přichází měsíc vran. Festival by měl být za šest měsíců, a to není mnoho. Veškeré smlouvy s partnery a většinou hlavních zahraničních kapel se domlouvají na podzim nebo ke konci roku či rok dopředu. S Iggym jsme se například domlouvali tři roky. Myslet si o tom můžeme leccos. Nepředpokládáme, že by to byl záměr či úmysl. Spíše čekání na Godota. My však už čekat nemůžeme. Uvidíme, co se v nastalé situaci dá dělat,“ uvádějí pořadatelé. „Nějaké vize a varianty máme,“ a nevylučují ani, že si TrutnOFF, kterému letos bude neoficiálně Kristových 33 let a oficiálně 30 let, možná připomene počátky svého vzniku. Pořadatelé totiž zvažují setkání na zelené louce a ve stodolách, jako v dobách festivalových počátků a v duchu dnešních hudebních setkání na amerických farmách. „Připomenuli bychom si tak atmosféru spiklenectví a semknutou pospolitost festivalových počátků před třiatřiceti lety nebo dnešních hudebních setkání na amerických farmách. S minimem hudebního byznysu, který se z velkých festivalů stal,“ říká zakladatel Open Air Festivalu Trutnoff Martin Věchet. „Nebo se letos bude v klidu a úctě odpočívat,“ dodávají jednohlasně pořadatelé.
Jak to vlastně je…?
Město sice prohlašuje, že festivalům nebrání, ale to, že až v únoru je známo, že nesehnalo žádného nájemce, a bude tedy areál spravovat samo, rozhodně ničemu nepomáhá. Okolnosti pro pořádání festivalů se výrazně změnily. Pořadatelé, kteří mají s Bojištěm za 26 let od roku 1990 značné zkušenosti, poukazují na skutečnost, že jsou některé jeho části rozprodané – několik objektů vlastní bývalý nájemce – čímž areál ztratil svoji celistvost, kompaktnost a smysluplnost. Z okolních luk, které jsou v bezprostřední blízkosti areálu, se staly stavební parcely, které před časem trutnovská radnice vyčlenila změnou územního plánu k zastavění a stojí na nich první průmyslová stavba nebo rodinné domy.
„Již v říjnu loňského roku jsme představitelům trutnovské radnice napsali dopis s dotazem k situaci okolo Bojiště a budoucnosti festivalů, nic konkrétního jsme se však nedozvěděli,“ uvádějí pořadatelé. Radnice sice slovy starosty veřejně avizovala v MfD 21. 9. 2016, že nový nájemce bude znám do konce roku, bohužel se tak nestalo. Z médií se pořadatelé průběžně dozvídali, že sice radnice s festivaly počítá a chce je zachovat (tisková zpráva města ze dne 14. 9. 2016), ale i to, že se hledá nový nájemce, a pokud se „objeví nějaký geniální nápad a bude neslučitelný s festivalama, tak tam festivaly skončí.“ (ČT 30. září 2016, místostarosta Tomáš Hendrych). Uvažuje se prý i o prodeji areálu. |