Festival Pod Parou  zažije za svou devatenáctiletou éru již druhé stěhování. Proč se pořadatelé rozhodli pro stěhování? Proč padla volba zrovna na Trutnov? O tom a dalších věcech jsme si povídali s pořadatelem Martinem Sedlákem.

Martine, poslední roky kulturním akcím příliš nepřály Je to důvod, proč se festival letos přestěhoval? 

Né tak úplně. Je to vše dohromady. V roce 2020, kdy to většina festivalů vzdala, jsme do toho šli i přes všechna rizika. Bohužel v té době přišly restrikce a my ztratili téměř kompletně všechny headlinery festivalu a 60% programu. Pokusili jsme se festival postavit na československé scéně a oslovili jsme kapely ne úplně standardní pro náš festival. Výsledek byl ten, že programově šlo v podstatě o úplně jiný fest. Nicméně jsme chtěli držet prapor a ne vzdát to, i přes všechny problémy. To se také podařilo, ale návštěvnost nebyla ideální a fest se dostal do problémů, které se projevily na financích a celé ekonomice akce. Letiště ve Vyškově a celý prostor je naprosto unikátní a poznali jsme během let skvělé lidi jak na letišti, tak na úřadě města, v Agentuře ochrany přírody nebo v samotném Vyškově. Vyškov opouštíme s těžkým srdcem.

Bohužel stavět festival na ʺzelené louceʺ tzn. na holém letišti je tak nákladné v dnešním kontextu cen, že nás to donutilo hledat nové možnosti. Řešili jsme více míst, ale zjednodušeně, hledali jsme areál, který je co nejvíce vybavený a vyhovuje naším požadavkům a samozřejmě, kde jsou vstřícní lidé, kteří mají cítění pro danou věc a nemohlo se stát nic dokonalejšího pro daný čas a situaci než ʺtasit zbraně na Bojišti v Trutnověʺ.  Sešla se zde celá řada aspektů a okolností i pochopení, že volba byla jasná. Pamatuj, stále děláme punk rockový festival a stále jsme na okraji a řada lidí i představitelů měst a jiných na nás kouká skrz prsty. Není jednoduché přijít a říci: “Dobrý den, my jsme punk rockový Fest Pod Parou a uděláme ve vašem městě třídenní festival a přehlídku této hudby, na kterou přijede několik tisíc fans s barevnými číry.” Na řadě míst nás hnali už ze dveří.

Proč padla volba na trutnovské Bojiště tolik vzdálené od původní Moravské Třebové a z Vyškova u Brna?

To jsem vysvětlil asi výše. Skvělý prostor, skvěle vybavený areál, lidé, se kterými se dá mluvit, znají situaci a mají podobné cítění.

A proč změna termínu? Je to čistě z toho důvodu, že program na Bojišti bývá našlapaný a nebylo možné si příliš vybírat?

Chtěli jsme zachovat náš termín, na který byli všichni v posledních letech zvyklí, ale pokud jsme chtěli Trutnov, museli jsme ustoupit, protože je zde v našem termínu jiný zavedený festival. Po pravdě by Bojiště bylo už o nějaký rok dřív, ale tím že jsme měli dojednané headlinery na náš termín a díky ročnímu odsunu a tomu, že Trutnov v tomto termínu má jiný festival, jsme museli posečkat do dnešních dnů.

Stěhování mnoha festivalům ublížilo, jsou ale i takové, které díky němu vyrostly. Rock for People je díky Hradci mnohem větší a navázalo na úspěch, stejně jako třeba Benátská noc!, která navíc díky stěhování přišla o perfektní genius loci místa, kde původně vznikla. Přesto je úspěšná. Doufám, že podobný úspěch čeká i PodParou. Trutnovský areál má jisté výhody, ne? 

Tohle ukáže až letošní ročník a jeho bilance. Můžeme přiznat, že po všem, co se během posledních dvou let stalo, hrajeme o to, zda se festival dožije 20 let nebo ne. A co si budeme vykládat, situace není růžová. Teď už to není v našich rukou, ale v rukou všech fans a punx, kteří dorazí a zda nás na místě bude dost. Taková je realita. Nechceme házet flintu do žita, ale tušíme, co tušíme.

Nicméně snad se stane zázrak a areál na Bojišti je k tomu ideální. Má neskutečný potenciál a atmosféru. Je krásný, prostorný a spojený s přírodou. Najdete zde slunce i stíny stromů a místního lesoparku. Snoubí se zde příroda s civilizací, jsou zde zpevněné plochy, budovy, pitná voda, elektřina, osvětlení, řada dalšího vybavení a při tom máš pocit, že jsi na čundru a k tomu vidíš neskutečné kapely, které už nikdy v tomto složení na jednom místě live neuvidíš ani neuslyšíš.

Osobně mám trutnovský areál moc ráda a věřím, že se v něm festivalu bude dařit. Návštěvníky určitě budou zajímat také technické věci. Stanové městečko bude u areálu? A jak to bude s parkováním? 

Tyto informace najdou všichni na našem webu www.podparou.cz. Vystřelíme to včas i na sociální sítě.

Pojďme se dotknout také programu. Jaký je největší tahák letošního ročníku?

Já doufám, že úplně každá kapela. Jsou zde samozřejmě headlineři a světové klasiky, stálice naší československé scény, ale i mladé progresivní kapely, které hledají své místo na slunci. Vyzdvihnout můžeme Perkele (SWE), UK Subs (UK), The Locos (SP), Ignite (USA), Deez Nuts (Aus) a řada dalších.

A na jaké české kapely se mohou fanoušci těšit? 

Určitě mrkněte na náš web a program. Vše tam je a jsou tam samozřejmě i naše stálice a ostřílené party.

Všechny určitě kromě hudby bude zajímat také jídlo a hlavně pití. Můžeš prozradit, co bude k sehnání k jídlu a hlavně jaké pivko bude na čepu? A budou fungovat tradiční žetony jako to bylo na předchozích ročnících? 

Strava bude podobná jako v minulých letech. Máme svoji partu a pojedeme co nejvíce domácí kuchyni, a když se sem tam nějakým polotovarům nevyhneme. I pivu zatím zůstáváme věrní – Radegast 10, 12, Točený Kingswood atd. Žetony fungovat budou, aby nedocházelo ke zbytečným problémům.

Ještě poslední věc. Vstupenky. Které nevyužité vstupenky platí? Kde si lidé mohou koupit nové a budou k dispozici i na místě? Jak je to se vstupem pro děti? 

Jak jsme slíbili, nevyužité vstupenky z roku 2020  a 2021, platí. Předprodej skončil 10.7.2022, ale na místě bude vstupenek dostatek a to jak celofestivalových, tak i jednodenních. Info a vstupenkách je též na webu.  Děti do 12-ti let mají vstupné zdarma. Děti od 12-ti do 15-ti let a držitelé karet ZTP a ZTP/P mají zlevněné vstupné.

Super, díky za odpovědi. Věřím, že letošní 19. ročník se podaří a všichni společně se budeme těšit na jubilejní 20. ročník.