Ochranný svaz autorský (OSA) ve spolupráci s Bohemia Jazz Fest vyhlásil již po osmé soutěž o nejúspěšnější jazzovou skladbu mladého autora. Letos cena putuje Miroslavu Hloucalovi za skladbu Butterfly Effect. Předání ceny a šeku v hodnotě 30 000 Kč proběhlo
11. června 2017 v rámci druhého dne Bohemia Jazz Fest na Staroměstském náměstí, kde zároveň skladba zazněla živě.

Praha 12. července 2017 – Soutěž o nejúspěšnější jazzovou skladbu je určena pouze pro zastupované autory OSA do 35 let. „Dělá mi radost, že soutěž běží již osmým rokem. Podpora mladých autorů a vůbec vznik nové hudební tvorby je jedním z významných poslání OSA. Hudba nás obklopuje na každém kroku a je součástí naší kulturní identity,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

V porotě soutěže letos usedl předseda Bohemia Jazz Fest Rudy Linka, jazzman a skladatel Martin Kratochvíl, jazzový skladatel a hudebník Emil Viklický a loňská vítězka a mladá autorka Kristina Barta. Porota vybírala celkem z 22 došlých skladeb. „Skladbu Butterfly Effect pouvažuji ze zaslaných skladeb za nejoriginálnější, má největší míru harmonicko-motivické originality,“ okomentoval skladbu hudebník Emil Viklický.  „Skladba je moderní ale současně vychází z jazzové tradice a je to právě tato kombinace, která zvítězila ve velice těsně konkurenci a zajistila Miroslavu Hloucalovi titul Nejúspěšnější jazzová skladba roku,“ dodal Rudy Linka, porotce, hudebník a hlavní organizátor Bohemia Jazz Festu.

Velmi děkuji za tuto krásnou cenu. Jsem moc rád, že moje hudba zaujmula porotu. Jak již Rudy Linka zmínil, při komponování jazzových skladeb se snažím o to, aby byl v kompozicích odkaz na tradici jazzové hudby. Mám rád zemitost a tradici bopu a moderního mainstreamu. Chci také poděkovat svým spoluhráčům, kteří se mnou tuto skladbu interpretovali na podiu Bohemia Jazz Festu 2017. Jsou to: Jan Fečo (kontrabas), Marek Urbánek (bicí), Daniel Bulatkin (piano),“ okomentoval vítězství Miroslav Hloucal.

Trumpetista a skladatel Miroslav Hloucal je známý hudebník, absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka a držitel mnoho prestižních ocenění. Je zakladatelem autorského projektu Miroslav Hloucal Quartet, který mísí vlivy moderního mainstreamu, prvky free jazzu a přiklání se k hard bopové tradici. Hraje v několika hudebních formacích, např. Lanugo, Matěj Benko Quintet, Infinite Quintet a mnoha dalších.

Zleva: Rudy Linka, organizátor Bohemia Jazz Fest, Miroslav Hloucal vítěz soutěže, Šárka Chomoutová, PR manager OSA, Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

 

Foto: David Peltan