Uplynulý víkend se v Praze konal Punkový dýchánek, v Chlumci nad Cidlinou pak akce s názvem Bude punk! Kromě stejné kultury a podobného složení vystupujících kapel tyto dvě akce spojila ještě jedna věc: zásah policie. Vrací se punková kultura tam, kam patřila za dob hluboké totality? Nebo se jen na tyto akce nedopatřením dostali jedinci, kterým se podařilo zkurvit večer davu? Bé je správně. Možná je to náhoda. Sem tam se to stane, že se na podobné akci chce někdo rvát, ničí cizí věci nebo krade. Tentokrát se to sešlo. A co se vlastně stalo? 

Chytili sprejere? Sprejera frajera…tak nějak to bylo

Podle pořadatele Punkovýho dýchánku, který se odehrál v pražské Modré Vopici, vznikl celý vyhrocený konflikt kvůli tomu, že někdo pomaloval zeď uvnitř klubu. Majitelé na kamerovém záznamu našli viníka a chtěli to s ním v klidu vyřešit. Viníka ale hrdinně bránili jeho alkoholem posilnění kamarádi. Proto se jeden ze členů security rozhodl zavolat policii. “Když přijela policie, nastal stejný problém. Známe, co dokáže velká skupina nalitejch lidí,” poznamenal Tomáš Černý, pořadatel akce. Jelikož se běžná hlídka k viníkovi nedostala, zavolala posily. Už nebylo cesty zpět. “I na policii bylo vidět, že je to štve a nemají z toho radost,” myslí si Tomáš Černý. Klub Modrá Vopice na svém facebookovém profilu ještě doplnil, že i ve chvíli, kdy venku stálo nastoupené komando, snažili se věc nějak vyřešit. Marně. Proto policie naběhla dovnitř, kde se na ně vrhla “silná” slečna a napadla policistu. Hrdinství? Možná si jako hrdinka v tu chvíli připadala. Možná byla za hrdinku i v očích některých “spolubojovníků”…

Spoustu lidí však situace naštvala. Naštvané byly kapely, které kvůli velkému skluzu nedohrály. Naštvaní byli lidé. A samozřejmě to štve i pořadatele. Takový konflikt na chuti pořádat akce nepřidá. Někteří se podivili nad tím, že na akci vůbec byla ochranka. Podle vyjádření klubu Modrá Vopice je to naprosto běžné. A ano, security se najímá na podobné akce opravdu zcela běžně. 

A rozuzlení? Celá věc má dohru na policii. A i když se najde spoustu hrdinů, kteří plivou po pořadateli nebo provozovateli klubu, ti se k celé věci staví rozumně. Mohlo by jim být upřímně jedno, co bude s hříšníky dál. Díky nim se však celá věc řeší jen jako přestupek. Možná by se slušelo v klubu omluvit a poděkovat za vstřícnost. Takové jednání ze strany poškozeného rozhodně není standardem. 

Jistý Kubino se v internetové diskuzi svěřil, že tak luxusní podnik jako vopice si přece nemůže dovolit, aby někdo potagoval místní luxusní toalety a musela to být obr škoda na majetku. Co na to říct? Milý Kubino, co by si řekl na to, kdyby někdo vzal klíč a objel ti s ním auto? Dvacetileté, už tak pomlácené? To by taky bylo úplně v pohodě? Když už je tak starý, tak už je to jedno, ne? 

Jak sedláci u Chlumce

V Chlumci nad Cidlinou se konala akce Bude punk!!! Zdejší sokolovna praskala ve švech. Lidi se bavili, pařili, tančili, popíjeli. Všechno bylo v pořádku do té doby, než se jeden jedinec rozhodl, že to všem trochu znepříjemní. Dělal problémy a chtěl se rvát. Jasně, to se občas stává, že se na akci podobného typu objeví macho, které si potřebuje dokazovat, jakej je hrdina. Tenhle chtěl svoje hrdinství dokonat tak, že po něm přeci musí zůstat nějaká památka. A tak u vstupu rozbil zrcadlo. I tady nakonec musela zasahovat policie. S tím rozdílem, že v Chlumci se za magora, který kazil zábavu nepostavila armáda kamarádu a policii se věc podařila vyřešit poměrně v klidu. Jenom díky tomu se mohlo pokračovat dál v zábavě. 

A jaký názor na podobně vyhrocené situace máte vy? Patří k punku ničení, bitky a policie? 

Foto: Tomáš Černý a The Fialky