Skupina Mrakoplaš zrealizovala 8.ročník benefičního koncertu na podporu výzkumu  Alzheimerovy nemoci. Jako speciální hosté vystoupili Ondřej Konrád, Petr Rímský s Veronikou Skočdopolovou a moderátor Pavel Anděl. Na výzkum Alzheimerovy nemoci bylo vybráno tentokrát 104.903Kč.

Skupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek ” Úžasná Zeměplocha” od anglického spisovatele Terryho Pratchetta, připravila už poosmé benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera byl věnován  AD Centru při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Univerzitě Karlově 3. lékařské fakultě a Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

AD Centrum se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci a jiných neurodegenerativních onemocnění mozku. Rovněž se pokouší vyvíjet nové postupy, jak těmto lidem pomoci. S jejich rozsáhlými aktivitami pro odbornou i laickou veřejnost je možné se seznámit na jejich obsáhlých internetových stránkách www.nudz.cz/adcentrum. Mottem činnosti AD Centra je „Pomáháme druhým – pacientům, pečovatelům i profesionálům již od roku 2005“. Jejich výsledky získaly řadu domácích i zahraničních ocenění. Všechna pracoviště AD Centra převzala záštitu nad tímto benefičním koncertem.

Mrakoplaš přispívá a podporuje boj proti Alzheimerovi. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen nedávno zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snažila poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

Přestože onemocněl hlavní host večera Jan Spálený a koncertu se nemohl zúčastnit, benefice se i tak vydařila. Za Jana Spáleného obětavě zaskočil a svou účastí podpořil tento koncert a myšlenku Ondřej Konrád. Spolu s Petrem Rímským , pak společně zahráli několik písní s pořádající kapelou Mrakoplaš a spolu s moderátorem Pavlem Andělem vytvořili nádhernou atmosféru, která v zaplněném sále Kaštanu potěšila všechny zúčastněné. Spokojen mohl být i vedoucí AD Centra pan docent Aleš Bartoš, který mohl sledovat, jak se vybralo 104.903,-Kč pro výzkumné a vzdělávací aktivity, průběžné aktualizace internetových stránek www.nudz.cz/adcentrum, jeho spolupracovníky a studenty zapojené do tohoto celospolečensky důležitého tématu. Tato rekordní částka vznikla z vybraného vstupného, štědrého daru z rukou místostarosty Klecan Ivo Kurhajce a povedené aukci raritních předmětů, do které přispěli všichni účinkující.

Na pódiu, kromě muziky, proběhla i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytli zdarma. (např. výtvarnice Blanka Lehmanová a Kateřina Esserová, výtvarník a muzikant Petr Hilský, Jan Spálený, Petr Rímský, muzikant Vojtěch Kelt a Mrakoplaš). Zároveň v prostorách Kaštanu proběhla i výstava obrazů Petra Hilského  s názvem „Stará místa“, která tématicky navázala na celý koncept večera. Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce byl přidán k financím ze vstupného a byl poskytnut AD centru.

Protože se Mrakoplaši podařilo i v minulých ročnících oslovit zajímavé hosty  (jakými byli např. Petr Janda, Ivan Hlas, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Mirek Kovářík, skupina Traband, Vladimír Merta, Petar Introvič, Olin Nejezchleba, Norbi Kovács a další) a podařilo se získat již přes 443 144Kč, očekává se, že bude tato skupina v pořádání benefičního koncertu „Mrakoplaš kontra Alzheimer“ pokračovat tak, aby na výzkum této nemoci byly k dispozici další, tolik potřebné finance.