Legendární festival se vrací době navzdory. V době, kdy se ruší větší festivaly a i menší akce oznamují, že nebudou, přichází pořadatelé známé přehlídky TrutnOFF, v minulosti pořádané ve východočeském Trutnově, opět s něčím jiným a naopak oznamují, že bude! Jak již dříve organizátoři nejstaršího festivalu svého druhu avizovali, uskuteční se 21. až 23. srpna na nových lovištích v lesích areálu Na Střelnici u řeky Svratky v Brně – Pisárkách. Festival pod novým označením TrutnOFF BrnoON nezapírá své undergroundové kořeny a přichází i v této době s neobvykle bohatým programem. Během tří dnů zde vystoupí padesát kapel a účinkujících. To vše s omezenou kapacitou pro tisícovku statečných, uvádí pořadatelé přehlídky spjaté s odkazem českého undergroundu a náčelníkem Václavem Havlem, která se vrací po tříleté pauze.

TrutnOFF BrnoON: 50 kapel, svérázná neotřelá dramaturgie a přátelská atmosféra

Přehlídka, kterou navštívily takové veličiny jako Faith No More, The Prodigy, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Motörhead, Parov Stelar nebo představitel Vinnetoua Pierre Brice či hobita, hollywoodský herec Elijah Wood, oznamuje na padesát tuzemských i slovenských kapel a účinkujících. Většina z nich se za více jak třicetiletou existenci tohoto festivalu stala ikonami. A ikonická bude i jeho letošní celková podoba. Plnohodnotný program srovnatelný se známým festivalem TrutnOFF představí letos jeho pořadatelé na nových lovištích. Době navzdory.

„Program našeho setkání u Sun River si v ničem nezadá s dramaturgií festivalu, jak jej znají jeho fanoušci, squaw a spolubojovníci za více jak třicetiletou historii,“ říká jedna z náčelnic Geronimova kmene Eva „Lipová“ Navrátilová. Když v zimě tradiční „Fótr všech festivalů“ oznámil návrat na nová loviště, málokdo očekával, jak vše následně zkomplikuje koronavir a omezující vládní nařízení. Festivalový kmen okolo Martina Věcheta se však lehce nevzdává. Oznámil návrat ke kořenům a rozsah programu napovídá, že se bude jednat zřejmě o jediný opravdový festival s tímto titulem během letošního léta.

Přehlídku bude po dobu tří dnů tvořit několik scén. Na Hlavním pódiu lze očekávat různorodou dramaturgii s oblíbenými kapelami „velkého“ Trutnoffa. Doplněna bude i o folklorní a divadelní scénu. Novým prvkem bude Alternativní undergroundová bytová scéna, naopak již neodmyslitelnou součástí bude Hare Krishna camp a Tábor pod křížem. To vše s omezenou kapacitou, jen pro tisícovku návštěvníků. Ze známých důvodů budou scházet zahraniční interpreti. „Bude to festival pro ty nejstatečnější a nejvěrnější squaw a spolubojovníky, ale i pro nově příchozí, kteří nezažili. Jedno velké backstage. Alternativní bonsai. Dotek s počátky našeho setkání,“ přibližuje Eva Navrátilová za svolavatele festivalového Pow-Wow. Celý festival bude otevírat Open Air bohoslužba s bubnováním, která bude tradičně celou přehlídku doprovázet po celé tři dny.

„V žilách nám proudí undergroundová krev a na výjimečné stavy jsme připraveni. Velkých festivalů jsme si užili a začalo být dost, tak se jeden zmenší. Podstatná je pro nás různorodost, pestrobarevnost a moment setkání. Připomínka toho, jaké to bylo v začátcích, kdy se hudba dělala pro radost a nikoliv pro byznys,“ říká zakladatel festivalu, Martin Geronimo Věchet, a dodává: „Vrátíme se ke kořenům, z nichž jsme vzešli, a připomeneme si počátky našeho přátelského a spikleneckého setkání se silnou kmenovou rodinnou atmosférou pospolitosti, kterou měl rád i náš náčelník Václav Havel.“ 

Na festivalu se budou prolínat různé žánry. Mezi prvními jmény účinkujících, která pořadatelé oznámili, jsou J.A.R., Mňágu a Žďorp, Plastic People, Oldřicha Kaisera s Dášou Vokatou nebo Visací zámek. Celý program bude zveřejněn v nejbližších dnech. Kapacita letního setkání TrutnOFF BrnON bude omezena dle toho, co vláda povolí. Nyní se počítá s tisícovkou návštěvníků. Vstupenky za 1600 Kč lze objednávat na stránkách festivalu www.trutnoffbrnoonfest.cz . Vzhledem k omezené kapacitě pořadatelé upozorňují na neotálení s jejich zakoupením.

 

Z Bojiště na Střelnici

„Střelák“ jakoby k festivalu Panbůh předurčil. Nová loviště vyhovují nejen svou členitostí s dubovou alejí, vzrostlými stromy a řekou, organizátory přejmenovanou na Sun River, ale i přírodním amfiteátrem s hledištěm.

Brněnská Střelnice je s trutnoffským festivalem a původními podhorskými lovišti propojena i historicky. V hluboké minulosti zde byla jedna z prvních letních divadelních Open Air scén a žil zde i bohatý spolkový život. Později se zde scházeli i alternativní lidé z okruhu nejen brněnského undergroundu, kteří si chtěli žít po svém. Docházelo zde k neformálním setkáváním mladých lidí, kterým dal totalitní režim označení „závadová mládež“. „Ta půda již byla pokropena a vykoupena krví našich kamarádu z undergroundu,“ uvádí spoluzakladatel festivalu a známá postava undergroundu František „Čuňas“ Stárek.

„Rok před tím, než v roce 1984 vznikal náš festival a StBáci pod horama rozháněli náš první pokus o nezávislý Český Woodstock, na brněnské Střelnici zmasakrovali setkání mladých lidí, kteří se sem sjeli po zakázaném oficiálním festivalu v nedalekých Žabčicích. Tekla krev, rozbíjeli se tváře i hudební nástroje. Karlu Heřmanovi, brněnskému textaři a hudebníkovi z kapely Čankišou, například komunističtí estébáci a policajti rozmlátili, co jim přišlo pod ruku, včetně kytary. Někteří šli poté dokonce i natvrdo sedět. A tak zatímco nám při druhém pokusu v roce 1987 pozemek StB postříkala močůvkou, pozatýkali nás a tři dny zběsile rozháněli náš undergroundový festival, na Střelnici tekla krev. Vracíme se tedy s oslavou radosti, míru a přátelství okruhem do míst, kde leccos začínalo – mezi lesy a dobré trávy, k břehům Sun River. Z Bojiště na Střelnici!“ uvádějí pořadatelé.