Rozmanitost a kvalitu české hudební scény předvede program pátého ročníku festivalu Metronome Prague. Představí se účinkující patřící k elektronické, rockové, popové i písničkářské scéně, vždy jde ale o interprety osobité a přijímané širokým spektrem publika i odbornou veřejností. Festival Metronome Prague se odehraje ve dnech 19. a 20. června tradičně na pražském Výstavišti. Dvoudenní vstupenky na festival za zvýhodněnou cenu 1 890 Kč z limitované druhé vlny prodejů rychle mizí, lze je ještě zakoupit na stránkách www.metronome.cz a www.goout.cz. Spuštěn byl také prodej jednodenních vstupenek za 1 280 Kč.

Unikátní událostí bude jednoznačně velký comeback po 13 letech projektu Moimir Papalescu & The Nihilists, kteří zahrají ve své původní sestavě! Hudební trio, charakteristické pódiovým vystupováním plným inteligentní nadsázky, si vysloužilo během svých aktivních let respekt napříč klubovou scénou i mezi hudebními kritiky a je zárukou fenomenální show. Žánrově skupina představuje elektroniku ovlivněnou alternativním rockem a post-punkem a na festivalu představí své nové album, přičemž půjde o zatím jediný naplánovaný koncert.

Na pomezí popu a různých dalších žánrů je velmi specifický literárně-hudební projekt Kafka Band. Jeho vznik byl inspirován komiksovou adaptací nedokončeného románu Franze Kafky Zámek, pod níž jsou podepsáni český výtvarník a zpěvák Jaromír 99 a americký scenárista David Z. Mairowitz. Album Zámek vyšlo v roce 2014. Druhý projekt Kafka Bandu, který vznikl vloni, byl inspirován dalším slavným dílem pražsko-německého spisovatele, románem Amerika.

Mezi představiteli toho nejsoučasnějšího popu, který z domácích zdrojů na Metronome Prague zazní, budou například populární zpěvačky Lenny a Berenika Kohoutová. Prvně jmenovaná patří do domácí první ligy už od roku 2016, kdy debutovala albem Hearts. Proslavila se sice i koncertní spoluprací se svou matkou, populární zpěvačkou a kytaristkou Lenkou Filipovou, kterou doprovázela jako klavíristka, Lenny si ale vyšlapává vlastní cestu originálním způsobem v moderním žánru, což potvrdilo hned pět cen Anděl, které získala právě za svoje debutové album. Také Berenika Kohoutová vzešla z uměleckého rodinného zázemí, její matkou je spisovatelka Irena Obermannová a otcem zpěvák a moderátor Dan Kohout. Proslavila se jako filmová a televizní herečka, paralelně se ale věnuje i hudební tvorbě. Na začátku své pěvecké dráhy v roce 2011 spolupracovala s českou jazzovou legendou, pianistou a skladatelem Emilem Viklickým. Její nejnovější album, které vyšlo vloni na podzim pod názvem Holka roku, produkoval Jiří Burian (mj. Kapitán Demo).

Písničkářský rozměr tvorby, vlastně dodnes převládající, byť se jedná o velkou celebritu českého popu, má i Tomáš Klus. Jedna z nejslavnějších osobností naší současné scény a v neposlední řadě výrazně občansky aktivní umělec má za sebou sedm úspěšných alb, řadu turné i velkých koncertů, ale také hraní ve zhruba desítce celovečerních nebo televizních filmů.

Hudebně se na pomezí popu a hip hopu pohybuje projekt Jiřího Buriana Kapitán Demo. V první řadě se ale jedná o dokonalou parodii a satiru, která není jen zábavná, ale také přesně cílená na to nejtrapnější v (nejen) domácím hudebním byznysu a společnosti vůbec. Týž hudební byznys si ovšem Kapitána Dema vysoce cení: za rok 2018 byl za album Mládí v trapu nominován na cenu Anděl hned ve třech kategoriích, a to včetně jedné z nejprestižnějších jako sólový interpret.

Mezi nejrespektovanější současná jména české elektroniky patří duo Bratři, tvořící experimentální hudbu za použití elektroniky, samplů a akustických bicích nástrojů. Povědomí o duu se zvolna začíná rozšiřovat i do zahraničí. Vloni hráli na prestižní estonské přehlídce Tallinn Music Week, v lednu letošního roku budou reprezentovat domácí scénu na Eurosonic Noordeslag v nizozemském Groningenu.

Na téže akci zahraje také projekt FVLCRVM, jehož protagonistou je bratislavský producent Pišta Kraľovič, známý z kapely Nvmeri. A protože kontakty mezi českou a slovenskou hudební scénou jsou stejně silné a časté jako v dobách někdejší federace, v rámci domácí linie účinkujících na letošním Metronome Prague lze zmínit i jeho vystoupení.

Vstupenky:

V tuto chvíli se stále doprodává omezená edice 5 000 dvoudenních vstupenek za 1 890 Kč a VIP vstupenek za 3 990 korun. V prodeji jsou také vstupenky jednodenní za 1 280 korun.

I letos bude možné zakoupit si různé druhy vstupenek, včetně vstupenek pro náročné se vstupem do VIP zóny s vlastním barem a pohodlným zázemím. Akce se bude konat znovu na Výstavišti, kde je možné poslechnout si koncert jak na open air stage, tak si na něj zajít na menší zastřešenou scénu. Pro pohodlí návštěvníků je zde dostatek míst k sezení. Letos vůbec poprvé bude Metronome Prague plně podporovat pouze bezhotovostní platby, ať už kreditní či debetní kartou, nebo Apple Pay a Google Pay. Další jména zajímavých pozvaných kapel oznámí pořadatelé události již brzy. Proto využijte této příležitosti a kupte si své vstupenky za zvýhodněnou cenu již teď, a to na stránkách www.metronome.cz a v předprodejní síti GoOut.cz. Příští léto začne s Metronome Prague!

 

O Metronome Prague:

Metronome Prague je první mezinárodní hudební a umělecká událost konaná 
v Praze, která nyní zve na 5. ročník. Organizátoři akce si kladou za cíl oslovit všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění 
v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů. Dramaturgie této akce neopomíná tuzemské účinkující, kteří zde mnohdy nabízí unikátní program, jakým byl například návrat Sexy Dancers nebo spojení J.A.R. 
a gospelového sboru Maranatha a Ivana Krále s Jiřím Suchým.

Za první čtyři roky, ještě když událost působila pod svým původním názvem Metronome Festival Prague, tuto akci navštívily hvězdy, jako jsou Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, Tom Odell, Ella Eyre, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack. Z tuzemské scény vystoupili Ohm Square, Floex, Ille, Tata Bojs 30, David Koller s Katarzií, comeback Sexy Dancers a další interpreti. Na loňský ročník, v létě 2019, zavítalo bezmála 20 000 návštěvníků.