Keltská bez deště? To by nebylo ono. Déšť k festivalu pod skokanskými můstky zkrátka patří. Tentokrát dešťové kapky dobarvovali atmosféru koncertu Václava Neckáře, který měl úspěch nejen u starších fanoušků, ale u všech generací, které na festival dorazili. Nejeden punkáč či rocker dojatě ploužil v dešti a zpíval si o tom, že tu kytáru jsem koupil kvůli tobě. Ale popořádku.

Večírek začal tradičně už ve čtvrtek, kdy byl do areálu vstup volný a stejně jako tradičně program prvního dne festivalu zakončovala místní kapela VHS, kterou pod pódiem podpořila velká fanouškovská základna. Ještě předtím se představili například skvělí Až naprší a uschne nebo oblíbené MZH.

Pátek odstartoval Krkonošskou dechovkou, kterou vystřídala kapela Zputnik s energickou zpěvačkou. Apple Juice pobavila svými projevy plnými sprostých slov, kterými dost možná zpěvák narážel na nedávnou aféru s kapelou Hentai Comporation. Punkové fandy dostal do varu Petr Hošek s kapelou Plexis. Úspěch sklidila kapela Mňága a Žďorp, jejíchž hity zpíval nejen celý kotel, stejně jako nezapomenutelné sondy Vypsané fiXy.

V akustickém stanu nejprve fanoušky rozehřál Jiří Schmitzer. Nadcházející koncert SPS pak do stanu přilákal skalní fanoušky už téměř hodinu dopředu. Krátce před začátkem koncertu byl stan i jeho okolí narvaný k prasknutí. Parádní atmosféra byla znát už ve chvíli, kdy Zdeněk zazpíval písničku Vínečko bílé, aby punkerům zkrátil čekání. Kromě Honzy a Zdeňka při akustickém setu sklidila úspěch také malá Pepina, která nadšeně pobíhala po pódiu.

Největší nářez na akustický stagy měl však teprve následovat. Totální nasazení, na které byl stan taktéž přeplněný totiž hned prvními tóny spustily pogo. Fanoušci hned na počátku prolomili zábrany a zvukař přerušil Australskou. To se nelíbilo nejen fanouškům, ale také Sváťovi. Ostře se do zvukařů obul, stejně jako skandující fandové do security. Chvilku to vypadalo, že koncert skončí dřív jak začal. Nakonec však oblíbená kapela mohla pokračovat dál. Neutuchající pogo provázelo celý set. Na tenhle koncert nikdo ze zúčastněných zřejmě jen tak nezapomene.

Na malé stagy ještě v pátek zahrály Lety mimo a na hlavní stagy program zakončila kapela Queens of everything, která i v pokročilé hodině dokázala dostat přítomné do varu. Dinosauří maskot pomohl roztočit pořádné kolo, ve kterém se točili nejen skalní fandové kapely.

Sobotní program doprovázelo slunečné počasí od samého počátku. Snad vysoké teploty byly důvodem, že zpočátku se spíše lidé schovávali do stínu a na první kapely přišli jen ti nejvěrnější. Ostatní je pozorovaly z povzdálí a z pohodlí stanů, kde byl stín. Na hlavním pódiu se představili 1st Choice, Kohout plaší smrt nebo Synové výčepu. Svou show plnou masek pobavil Doctor P. P., který nesmí chybět a pak už do víru tance a zábavy lákal BořE!Ek. Punk v podání E!E sklízel jako obvykle úspěch. Dobrá nálada a parádní atmosféra zůstala také při koncertě Krucipüsku. O něco později vystupující Visáči sice tvrdili, že publikum je značně unavené, ale nakonec své příznivce dokázali rozhýbat nejen rozcvičkou, která nechybí na žádném koncertě.

Akustický stan v sobotu patřil Peterovi Shabbymu, který dokázal hrát na bicí a kytaru současně a k tomu ještě zpívat. Poté se tu představili Pirates of the bubs a závěr na malé scéně patřil knížeti pornofolku. Oblíbené songy odzpívali fanoušci takřka sami. V koncertu Záviše nezastavila ani prasklá struna. Situaci jen komentoval slovy, že ji teda ladil zbytečně.

O hlavní sobotní program se samozřejmě postarala kapela Tři Sestry. Její více než hodinový set nalákal do vysoké nadmořské výšky tradičně nejvíce fanoušků za celou dobu festivalu. Samotnému koncertu přecházela autogramiáda.

Velkým překvapením pro mnohé byl Václav Neckář. Ačkoli jeho koncert smáčel déšť, měl obrovskou sílu. Působil jako protipól dramatického setu Totálního nasazení předchozí den, ale přesto si troufám říci, že jestli něčím byla letošní Keltská noc zapamatovatelná a výjimečná, tak právě vystoupení Václava Neckáře. Déšť, nedéšť. Zpívalo se a tančilo. A nejeden tvrďák naráz zjihnul.

Úplná závěr letošního ročníku patřil De Bill Heads. A jako vždycky stálo za to vydržet a nechat se necelou hodinku bavit touhle nedoceněnou partičkou, která fanoušky za čekání odměnila nejen hudbou, ale také bezvadnou show plnou spousty hlášek. Honza Havlíček zkrátka umí pobavit. “Lepší kapelu už dneska neuslyšíte,” pobavil fanoušky. Spřátelené kapely, které hráli předtím škádlil tím, že lidi jsou fakt chudáci, když museli přetrpět takové muzikanty. Koncert Václava Neckáře však bez ironie a nadsázky chválil.

V závěru se na pódiu ukázali společně s DeBill Heads někteří členové kapel Tři Sestry a E!E a potom už letošní Keltská noc skončila.

Fotoreport zde: https://www.facebook.com/pg/nakoncerty/photos/?tab=album&album_id=1547530268637534