Kapela Falešný obvinění není na scéně žádným nováčkem. Ze zakládajících členů kapely v ní však zůstal již jen jeden.V poslední době se však prostřídalo víc tváří na pozici zpěváka. Nyní tenhle post zaujal Ciril, kterého  fanoušci mohou znát například z kapely Dilemma in cinema. Na rozhovor jsme si pozvali Jardu

Máte nového zpěváka Cirila. Tomáš, který s Vámi hrál loni, byl tedy jen dočasná výpomoc?

Tomáš za námi vlastně přišel sám, jelikož se známe z naší zkušebny , kde  Tomáš hraje s kapelou Mic the catcher. Slovo dalo slovu a řekli jsme si, že to zkusíme. Brali jsme to tedy opravdu jako dočasnou výpomoc, ale když jsme začali hrát, tak jsme to už nějak moc neřešili. Až vlastně časem jsme si začali uvědomovat, že to není úplně to, co má FO představovat.

Je v dnešní době těžké shánět zpěváka do rozjeté kapely, který ve většině případů utváří tvář kapely?

Asi není, ale k nám jo. (smích) Je jasné, že hlavní postavou kapely je vždy frontman a hledat někoho, kdo to má v sobě je dost složitý. Někdy zpěv není na prvním místě, rozhodně rozhoduje charisma člověka, přirozenost na pódium, chuť hrát a bavit lidi.

A jak ste se dostali k Cirilovi?

S Cirilem se známe už delší dobu, hned jak zjistil přes našeho kamaráda Jirku z Bastard production, že hledáme zpěv, ozval se a v ten moment nám všem bylo jasný, že to do sebe zapadne.

Jako kapela jste v lednu avizovali kapelní pauzu do půlky dubna. Mělo to být zřejmě doba vymezená na sehrání se. Ta doba se prodloužila vlivem korona-krize. Jak to vnímáte, bylo to pro Vás spíše přínosem, nebo naopak na škodu?

Tak hlavně kapela v posledních letech dost stagnovala…

Bylo to zapříčiněno různými kapelními i osobními záležitostmi a tak celkově se kapela tak nějak hledala. My jsme tím pádem neměli nasmlouvaných tolik akcí  jako třeba v minulosti. Nedá se tedy úplně říct, že by pro nás korona-krize byla nějak zásadní ve smyslu kapely. 

Právě kvůli současné situaci a vládním nařízení se ruší spousty letních akcí. Jak se Vás tohle dotklo? Zbyly Vám vůbec nějaké nasmlouvané akce?

Akce jsme měli nasmlouvané už od května. Vetšina z nich bohužel padla, ale nějaké i zbyly. 

Kromě živého hraní chystáte také novou desku. Jaká deska bude?

Každé album jsme se snažili dělat jiné, což je logické, protože člověk se postupem času hudebně vyvíjí. Když si vezmeme první album Ocelové město, tak to bylo ryze punkové. Na další desce Zrozen v bolesti jsme začali používat sóla a melodie. V Memory albu jsme už do hudby přidávali  prvky rocku, metalu, ska a dokonce třeba i folku. Nejnovější album FOrever byla zase spíše rockového ražení.

Stejně tak i připravovaná deska bude odlišná, i když poprvé se v ní prolne i předešlá tvorba. Deska se bude jmenovat Na rozcestí a to právě z toho důvodu, že tím jak se kapela snaží kombinovat různé žánry, tak na tomhle albu chceme spojit starou tvorbu s novou.  Zkrátka se na ní vrátíme k našim punkovým kořenům, ale v novém kabátě.

Kdo u Vás vymýšlí hudbu a kdo texty?

Od začátku kapely většinu hudby skládám já. Je to hlavně i tím, že mám z kapely nejvíce času věnovat se hudbě. Kluci si samozřejmě přidávají svoje věci a dokončujeme vše společně. Textově jsme se ze začátku střídali s našim bývalým zpěvákem Stanleyem, ale od alba ,,Zrozen v bolesti” to bylo většinou už v mé režii.

A co skládání hudby, jde to samo, nebo jste na tom podobně jako jiné kapely, které tvrdí, že vše co vymyslí, jíž vymyšleno bylo?

Rozhodně to samo nejde, mezi našemi alby jsou většinou 4 roky a když konečně přijde chuť na skládání, já osobně uteču posluchačsky úplně do jiných žánrů jako folk, swing, gospel, hip hop, metalcore a vyčistím si hlavu a nakonec jsou to právě tyhle hudební styly, které mě ovlivní při skládání hudby. I přes to, že nejsou na albech tolik patrné, jsou to právě ony , které mě nakopnou v tvorbě.” 

Jak dlouho si myslíte, že na desce budete pracovat?

Jak se známe, tak budeme chtít pracovat na desce celý tenhle rok. Což znamená, že tenhle rok toho moc neuděláme, příští rok si budeme říkat, že máme ještě dost času a tak tři/čtyři měsíce před vydáním teprve začneme makat, měsíc před vydáním půjdeme do studia a v den křestu nám teprve přijdou CD, jako to bylo s naším posledním albem FOrever. (smích)

Spousty fanoušků se vrací k LP deskám, přemýšleli ste někdy nad tím také desku vydat?

Určitě taková myšlenka v kapele padla, nicméně není to pro nás v současné době prioritní. Do budoucna je možné, že uděláme třeba ,,Best off”, ale to je vše o penězích, času a lidech jestli by vinyl uvítali.

LP i CD jsou dnes už spíše sběratelskými kousky a fanoušci poslouchají hudbu na platformách jako je Youtube, nebo Spotify. Co vy? Máte stále radši fyzické nosiče hudby, nebo jste zastánci moderních aplikací?

Dnešní doba si žádá jednoduchý přístup prakticky ke všemu, takže i k hudbě a tyto aplikace to umožňují, sice toho nejsem nějaký velký příznivce, ale ono to už vlastně ani jinak nejde.

Jak kapela Falešný obvinění vlastně vznikla? Měli jste například nějaké hudební vzory, které Vás třeba nakopli vůbec k tomu kapelu založit? 

Je zvlášní, že jsme kapelu jako takovou původně založit ani nechtěli. (smích) Začalo to vlastně tím, že můj nejlepší kamarád Landis hrál na kytaru a už na rozdíl ode mě poslouchal punkové kapely. Každý den jsme se scházeli u nás v kočárkárně, kde bylo takové naše zázemí.  Já tam bouchal do různých krabic a on hrál na kytaru. To byl vlastně začátek něčeho, z čeho se kapela zformovala. Když nám časem zkřížil cestu ještě Stanley, tak od té doby o nás můžeme asi mluvit jako o kapele.  (smích)

Co se týče našich hudebních vzorů, nebyli to žádné zahraniční kapely, jak tomu bývá, ale například kapely Totální nasazení, S.P.S, nebo Jaksi taksi i přes to, že se stilově od nich odlišujeme, ale tou nejdůležítější kapelou byla rozhodně Slovenská kapela Konflikt, protože to byla úplně jiná punková hudba, než jsme do té doby znali a v naší tvorbě je jejich ovlivnění hodně znát.

Jak název Falešný obvinění vznikl?

Je podle jedné knihy od Alana Jacobsona, která pojednává o tom jak jedno falešné obvinění může zničit život věhlasnému chirurgovi. Je pravda, že tu knížku jsme si přečetli asi až o deset let déle, ale v momentu, kdy jsme jí poprvé viděli v knihkupectví, kam jsme se v hodně zkroušeném stavu schovali před deštěm, jsme si řekli, že by to byl skvělej název pro punkovou kapelu, teď už z toho teda tak moc nadšený nejsme. (smích) 

A kde v nejbližší době Vás mohou fanoušci vidět?

Veškeré info o nás a koncertech najdete na našem FB stránkcá a na Bandzone.czKe konci července  i na znovuzrozeném officiálním webu Falesnyobvineni.cz.”

 

Diskografie FO:                                         Členové: 

Ocelové město-2006                                 zpěv: Ciril Šnejdar 

Zrozen v bolesti-2008                              bicí: Jarda Dlouhý

Memory-2012                                              kytara: Míra”Svobi”Svoboda

FOrever-2018                                              kytara: Adam”Alfy”Aylsworth

Na rozcestí-podzim 2021                       sólová kytara: Kuba Správka

                                                                         basa: Petr”Peťák”Bezděkovský

Jiří Šíma, Lucije Mašínová