Rouška song, jenž před několika dny v rámci koronavirové osvěty vydali Mirai s Nikol Štíbrovou, má přes 1 milion zhlédnutí na YouTube a již druhý den od vydání jej bylo možné slyšet z desítek obecních rozhlasů po celé České republice. Za jeho vznikem stojí kampaň na šití roušek, o kterou se zasloužila parta kolem Miraie Navrátila a FM City Festu.  Ta záhy přešla v další nápad. V napsání a bleskurychlé vydání singlu Dej si roušku, který se velmi netradičně nahrával na dálku a vokály se natáčely na telefon ve stanu zaházeném polštáři. Improvizace v případě Nikol Štíbrové a týmu kolem kapely Mirai neznala mezí. Důležitým faktem je, že při vzniku songu, se nikdo s nikým nepotkal a byla striktně dodržena karanténa.

 

Na začátku byla myšlenka pomoci v krizovém období. Mirai Navrátil společně s organizátory FM City Festu hledali cestu, jak nejsmysluplněji přispět a šířit osvětu. „Nejdříve jsme dali dohromady síť, skrze kterou se začaly masivně šít a rozdávat roušky. Kromě toho jsme také vylepili komplet celé město velkými plakáty se sdělením, že má smysl roušku nosit,“ přibližuje Mirai a dodává: „Během tří dnů se ten trend naprosto otočil, což je neuvěřitelné a já věřím, že jsme tomu přispěli minimálně u nás.” Vedle toho přišel i nápad, že by se ke kampani mohl napsat i takový osvětový song, což se stalo. 

 

Nahrání písně však kvůli aktuální karanténní situaci nebylo vůbec jednoduché. „Svou vokální část natáčela Nikol Štíbrová v dětském stanu svého syna Matýska zaházená polštáři. Tento bunkr tak skvěle suploval studio a jakmile jsme zjistili, že přes mikrofon sluchátek se dá nahrát přijatelný zvuk, následovaly intenzivní vokální konzultace na drátě,“ přibližuje Mirai. 

Nikol Štíbrová celou akci komentuje slovy: „Věci, které vznikají spontánně, rychle a přirozeně, bývají prostě nejlepší. A tenhle song to zase potvrdil. Klobouk dolu před Miraiem. Jednak za to, že opět složil hitovku, tentokrát ještě s přesahem tolik důležitý osvěty ohledně roušek, a druhak – že věřil, že zvládnu nahrát svou část na telefon v dětskym stanu a že to dokonce bude použitelné.” 

 

Již během vzniku singlu přemýšleli Mirai s Nikol nad podobou klipu. V ten samý den Mirai oslovil řadu svých nejen hudebních přátel, aby se natočili v roušce a pomohli tak šířit osvětu. „Všichni hned souhlasili a obratem poslali svoje video, za což jim ještě jednou upřímně děkuji,“ doplňuje Mirai.

 

Když Mirai druhý den od vzniku vypustil singl a video do světa, ani ve snu by ho nenapadlo, že píseň se stane inspirací také pro řadu malých měst a vesnic, které ji začali hrát v místních rozhlasech. „Opravdu se na nás obrací starostové obcí z různých koutů ČR, zda mohou song pustit. Všichni mají naše absolutní svolení a jsme šťastní, že aspoň tato malá věc přispěla k rychlejší osvětě.“

Foto: Čestmír Jíra