Do knihovny punkáče neodmyslitelně patří kniha Alexe Švamberka, která vyšla v lednu 2018 Punk a Hard Core – Co bylo, co zbylo. 

Kniha se zabývá vznikem punku a ozvěnami, které můžete slyšet dodnes. Zaměřuje se na anglo-americké kapely. Těšit se můžete na autentické výpovědi muzikantů i profily jednotlivých kapel. Pokud jste fanoušky UK Subs, Vibrators, Toy Dolls nebo Anti-Flag, určitě byste si knihu měli pořídit. Dozvíte se třeba, že ačkoli jsou některé songy napsané před čtyřiceti lety, zdají se autorům stále stejně aktuální. Dočtete se i o ženském elementu na této hudební scéně, ale samozřejmě přijdou na přetřes také drogy a nihilismus. Kniha se samozřejmě dotýká i světové politiky, kterou kapely kritizují a právě ta je pro ně zdrojem inspirace k textům. 

Každá kapela má v knize také svůj profil, ve kterém kromě základních a zajímavých informací o jednotlivých grupách nechybí ani doporučená alba. Na necelých dvě stě stránkách, které zvládne přelouskat opravdu každý je nahuštěno opravdu dost zajímavých informací. 

Pořídit si ji můžete tady: https://www.zbozi.cz/vyrobek/punk-hardcore-co-bylo-co-zbylo-alex-svamberk/