“Invaze” britských kapel a hudebníků na festival Colours of Ostrava 2016 pokračuje. Další velkou hvězdou se stane Passenger, písničkář s nezaměnitelným hlasem, kterému hit Let Her Go změnil celý život a neznámého buskera proměnil v mezinárodní hudební celebritu. Právě videoklip k této písni dosáhl na youtube neuvěřitelného počtu zhlédnutí – přes 800 miliónů.

 

Dosavadní život melancholického písničkáře má blízko k pohádce: jak věčně zadlužený pouliční busker, často vděčný za hlouček lidí, který se u něho zastavil, k nebývalému štěstí a slávě přišel,” uvádí s nadsázkou ředitelka festivalu Zlata Holušová. Stačila k tomu za necelou hodinu složená písnička Let Her Go o rozchodu s přítelkyní, která postupně pokořila britské, evropské, americké a australské hitparády, zazněla v přímém televizním přenosu ze Super Bowlu a Passengerovi vynesla nominaci na Brit Awards a vítězství v Ivor Novello Awards a Independent Music Awards. “Je to těžké vysvětlit. Celé roky jsem si svou kariéru financoval přes busking a prodejem cédéček na ulici a koncertech. A pak najednou, zničehonic, se písnička stala hitem a můj život se doslova přes noc změnil,” řekl Passenger.

 

Michael Rosenberg aka Passenger ve své tvorbě vychází z vlivů Boba Dylana, Cata Stevense, Neila Younga a Simona & Garfunkela, zkrátka písničkářů 60. a 70. let. Rád s doprovodem akustické kytary vypráví intimní pochmurné, milostné příběhy a emotivní napětí jim dodává svým nezaměnitelným hlasem, o kterém napsali: zní, jako kdyby elf zůstal celou noc vzhůru, kouřil, pil a přitom vyprávěl své příběhy přátelům.

 

Když se v roce 2009 únavou a z nedostatku zájmu rozpadla brightonská kapela Passenger, nechal si Michael Rosenberg coby tvůrce většiny repertoáru její jméno a vyrazil se živit buskingem a příležitostným hraním v malých klubech. Z Anglie zamířil do Austrálie a po návratu domů vyjel na turné se slavným písničkářem Edem Sheeranem. Kamarád z dětství ho s sebou vzal i do Austrálie a USA. Passenger za vlastní peníze vydal čtyři alba a sám si je na ulicích prodával. Hodně cestoval a okruh fanoušků sice rostl pomalu, zato se mohl živit hudbou, kvůli které v šestnácti nechal školy. A pak přišel zlom a dnes na jeho nové nahrávky netrpělivě čekají milióny posluchačů a perou se o něho největší festivaly. Passenger ale zůstává při zemi, slávu mu zatím hlavu nezamotala. Když má čas, rád si zahraje na ulici a zisky z alba Whispers II. věnoval prostřednictvím organizace UNICEF dětem z Libérie, jedné z nejchudších zemí planety.