Činy nikoli slova. Tak by se ve zkratce dal popsat letošní ročník festivalu PodParou. Pořadatelé slibovali větší bezpečnost, zábavu a pohodu. Vše splnili, do puntíku. To, že PodParou je synonymem skvělé hudby a přátelské atmosféry asi každý ví. Letošní ročník však tento punkový festival pozvedl ještě o kousek výš. 

A velký dík za to patří právě organizátorům a všem, co se na průběhu festivalu od počátku do konce podílí. Ono je možné na první pohled otravné stát frontu na pásky už u vjezdu na parkoviště. Má to však své opodstatnění. Místo je tak mnohem bezpečnější. Díky možnosti vstupu na parkoviště pouze s platným páskem totiž pořadatelé dokázali takřka znemožnit možnost krádeží ve stanovém městečku. Vše podpořili ještě častými hlídkami mezi stany. Za to určitě palec nahoru. 

Fanoušci, kteří se přijeli v první řadě bavit nemusí řešit, jestli náhodou ve stanu nenechali něco moc hodnotného a jestli jim tam zbyde alespoň oblečení. 

Další bod pro pořadatele a pro “security” je vstřícnost u vstupu. Neseš si drink v plastu? Pojď dál. Nemáš ho v plastu? Tak si ho přelej, na tady máš kelímek. Super, pecka. Lidé si vždycky budou nosit své pití. A zakazovat jim to znamená pouze jedno. Zásoby budou schovávat nebo hledat možnost, jak je hodit přes plot. Zákazy jsou přece hlavně od toho, aby se porušovaly? No ne?  Takhle jsou všichni spokojení. V areálu není sklo, vše je bezpečné a přesto jsou všichni nadmíru spokojení. Vlk se nažral a koza zůstala celá. 

O přístupu u pódia snad nemusím ani hovořit. Je skvělé vidět ochranku, jak si notuje s kapelou a dokonce si sem tam, když je na to vhodná chvilička taky zapaří. Kluci si zaslouží obrovský respekt za to, jak to všechno zvládli. Protože s fanoušky v náladě a na perném slunci někdy není řeč. Ale oni ji vždycky našli. V klidu, míru, s úsměvem. 

Super je také přístup k pořádku v areálu i mimo něj. A to mluvím jak o pořadatelích, tak návštěvnících. Je vidět, že punkáči nejsou prasata a vědí, kam odpadky patří. Nehledě na to, že si tím pojistí další ročník festivalu. Super. 

Pochvalu si zaslouží i záchody. Možná na ně někdo přišel v nepravou chvíli, snad jich mohlo být o něco více. Ale vzhledem ke zkušenostem z jiných festivalů jsem tedy alespoň já měla štěstí na v rámci možností čisté záchodky. A co hlavně oceňuji: byla voda, bylo mýdlo. A to se opravdu jen tak někde nepoštěstí. 

Jedničku s hvězdičkou si zaslouží samozřejmě také obsluha stánků. Všichni do jednoho byli perfektní a jejich výdrž a úsměv na tváři obdivuji. Právě takhle to má za barem vypadat. Pak lze omluvit i párek s hořčicí místo s kečupem a jiné přehmaty. Protože, když je lidský přístup, omluvíte zkrátka všechno. 

Zapomenout nesmím ani na skvělý tým záchranářů. Mám osobní zkušenost a musím říct, že v tom stavu by mi mohli nadávat. Ale oni byli milí! Stejně jako o den později na kamaráda, který potřeboval ošetření v nemocnici. Vše šlo zařídit. Jednoduše, lehce, mile, s úsměvem. 

Díky za to všechno. Pořadatelům, účinkujícím, všem co pomáhali i těm, co přijeli zapařit. Díky